Prošli na Javnom pozivu za prateće mjere u Shemi školskog voća i povrća!

Autor: Lareta Žubrinić, 22. 4. 2017.

Savjetodavna služba objavila je krajem siječnja Javni poziv za sudjelovanje u provođenju aktivnosti u sklopu pratećih mjera Sheme školskog voća i povrća u osnovnim i srednjim školama u školskoj godini 2016/2017.  Odmah smo se prijavili i – prošli!

Povjerenstvo za odabir škola za provedbu pratećih mjera u okviru Sheme školskog voća i povrća u osnovnim i srednjim školama  u školskoj godini 2016./2017. na temelju kriterija  i bodovanja donijelo je odluku prema kojoj će se u našoj školi održati aktivnost prateće mjere Organizacija satova kušanja voća i povrća, a ista se regulira potpisivanjem Sporazuma između Savjetodavne službe, tijela koje nadzire provedbu pratećih mjera i škole.

Cilj ovoga Javnog poziva je povezivanje djece s poljoprivredom, njihova edukacija o poljoprivredi, zdravim prehrambenim navikama u razdoblju odrastanja te zaštiti okoliša u vezi s proizvodnjom, distribucijom i potrošnjom voća i povrća.

Sustavnom edukacijom djece kroz prateće mjere  pridonijet će se podizanju razine svijesti o važnosti potrošnje voća i povrća kao nutritivno izuzetno vrijednih namirnica, sprječavanju rasipanja hrane te promjeni prehrambenih navika s aspekta očuvanja zdravlja i kontrole unosa šećera, soli i masti.

Svrha Organizacije satova kušanja voća i povrća je edukacija djece o prepoznavanju i razlikovanju sorata voća i povrća prema izgledu (veličina, oblik i boja), kakvoći (čvrstoća, tekstura i sočnost) i okusu (odnos šećera i kiselina, aroma i punoća okusa), upućujući na njihove nutritivne i zdravstvene vrijednosti.

Za provedbu prateće mjere kušanja voća i povrća (i/ili degustacije prirodnih sokova od voća i povrća) škola će u suradnji s djelatnicima Savjetodavne službe organizirati najmanje 2 kušaonice voća i povrća u svojim učionicama, odnosno školskoj blagovaonici ili drugim prostorima Škole.

Sredstva za plaćanje svih troškova navedene aktivnosti se osiguravaju iz Europskog poljoprivrednog jamstvenog fonda uz učešće od 10% iz Državnog proračuna Republike Hrvatske.

« Svibanj 2017 »