STO u Splitu

Autor: Vladimir Bićanić, 8. 5. 2017.

Krajem mjeseca travnja, točnije 27. i 28. travnja u organizaciji CARNeta, Prirodoslovno-matematičkog fakulteta Sveučilišta u Splitu te Odsjeka za učiteljski studij Filozofskog fakulteta u Splitu a u okviru Festivala znanosti u Splitu, održalo se četvrto izdanje događanja Suvremene tehnologije u obrazovanju – STO.

Tematsku okosnicu događanja čini kreativna nastava. Pojam kreativnosti širok je pojam, a pojednostavljeno bi ga mogli opisati kao sposobnost povezivanje starih informacija na nov način. U kontekstu nastave, kreativnost možemo promatrati kao nešto što potiče kvalitetu nastave, čini nastavu učinkovitijom u smislu ostvarivanja nastavnih ciljeva te ujedno dodatno potiče i motivira učenike na aktivno sudjelovanje u procesu učenja, poboljšava komunikaciju sudionika u nastavi te doprinosi stvaranju preduvjeta za kolaborativno učenje.

Događanje je bilo prvenstveno namijenjeno učiteljima i nastavnicima prirodoslovnih i njima srodnih predmeta uključenih u projekt „e-Škole: Uspostava sustava razvoja digitalno zrelih škola (pilot projekt)”, zatim studentima, budućim učiteljima ali i svim ostalim zainteresiranim koji u svom radu žele naučiti kako kreativno koristiti tehnologiju u nastavi.

Suvremene tehnologije u obrazovanju (STO) pružile su mnoštvo radionica, predavanja, ali i primjera dobre prakse a polaznici su mogli odabrati različite termine radionica.

Na slikama ispod - radionica "Iskustva s robotima od vrtića do fakulteta" - radionica na kojoj smo se upoznali s osnovama robotike u najmlađoj dobi (rješavanje logičkih zadataka u obliku Lego kocki) pa sve do modularnih naprednih Lego robota koji mogu poprimiti gotovo bilo koji oblik a time i izvršavati različite složene zadaće nakon što se programski kod "upload-a" na robote.

Na slici ispod, robot koji je isprogramiran tako da rješava Rubikovu kocku...

Uz mnoštvo novih ideja kojima ćemo obogatiti i učiniti buduću nastavu kreativnojom, moramo naglasiti i preuzimanje eTokena za sve učitelje naše škole, koji će nam od slijedeće nastavne godine trebati u radu s e-Dnevnik aplikacijom.