Čitanjem do zvijezda na državnu razinu!!

Autor: Božica FILIPOVIĆ VEG, 9. 5. 2023.

Drugu godinu zaredom učenici OŠ V. Nazora Nova Bukovica predstavljali su našu školu na nacionalnom projektu za poticanje čitanja i promicanje kulture čitanja pod nazivom „Čitanjem do zvijezda“.

Učenici 6. i 8. razreda, Ana Koleno te Hana Kribl i Leon Dolovski ove su godine odabrani trio (gušt) koji je dokazao da je čitanje još uvijek „in“ i da je knjiga medij kojemu se baterije nikada ne potroše.

Nakon uspješno riješene školske razine u dvjema kategorijama – kviz znanja i kreativni uradak, u kojemu se natjecalo svo troje učenika (a odabran je plakat učenice Hane Kribl), plasirali su se na županijsku razinu natjecanja koja se ove godine održala u Katoličkoj osnovnoj školi u Virovitici. Ondje je u ožujku ekipa u kvizu znanja osvojila 2. mjesto te se brojem bodova plasirala na nacionalnu završnicu, skupa s ekipom iz OŠ P. Preradovića Pitomača, koja nam je „ukrala“ 1. mjesto samo bodom razlike. Hanin kreativni uradak odabran je za nacionalnu završnicu, zajedno s plakatom učenika Patrika Volenika iz OŠ „Vladimir Nazor“ Virovitica. Ove su tri škole predstavljale našu županiju.

Domaćini međunarodnog natjecanja Čitanjem do zvijezda bile su 5. svibnja 2023. godine Srednja škola Čakovec, II. osnovna škola Čakovec te Graditeljska škola, a iznimno nam je drago da je ove godine susret ponovno upriličen uživo te smo mogli uživati u ljepotama i znamenitostima grada Čakovca koji smo ovom prilikom prvi puta posjetili. Učenike su na susret vodile učiteljice Hrvatskoga jezika Mateja Vilček i Božica Filipović Veg. Domaćini su nas srdačno ugostili, a iako je ondje bilo više od 400 učenika iz Hrvatske, Slovenije, Srbije i Mađarske, organizacija je bila na nivou ovakvoga događaja.

Zadana tema za osnovne škole bila je „Volim London“, a knjige koje su učenici iščitavali, proučavali i o njima istraživali bile su: „Zvijer iz Buckinghamske palače“, „Pekinezer Princ u službi Njezina Veličanstva“ te „Sherlock Holmes: Grimizna istraga“. Nakon pisanja kviza, učenike i mentore, u ulozi turističkih vodiča, u skupinama vodile su učenice srednje škole te nam pokazale znamenitosti grada Čakovca ugodnom šetnjom kroz gradski park, pričama o povijesti grada, najpoznatijim legendama te slavnim Čakovčanima.

Dok smo čekali objavu konačnih rezultata, u poslijepodnevnim satima stigao je gost iznenađenja i autor jedne od zadanih knjiga – „Pekinezer Princ u službi Njezina Veličanstva“ – Krunoslav Mikulan s ni manje-ni više nego svojim pekinezerom, koji je poslužio kao nadahnuće knjizi. Možemo slobodno reći da je Princ bio zvijezda dana jer su se svi željeli fotografirati s glavnim likom knjige ili ga pomilovati.

Iako ove godine, a radi oštre konkurencije, naši učenici nisu ostvarili zavidan rezultat, nije nas to obeshrabrilo za neke nove pokušaje. Naprotiv, drago nam je što još ima djece koja se, kao mi, vole družiti s knjigom i u njoj te pomoću nje pronalaziti nadahnuća i nova prijateljstva.
Na kraju želimo zahvaliti OŠ „V. Nazor“ Virovitica na organizaciji puta i ugodnom druženju te Gradskoj knjižnici grada Slatine što su nam omogućili nabavu potrebnih knjiga za sudjelovanje u ovom natjecanju i imali razumijevanja za korištenje istih po potrebi.
Pozdravljamo vas rečenicom koju je na susretu izrekao domaćin Dražen Ružić, voditelj projekta i voditelj županijskog Stručnog vijeća školskih knjižničara Međimurske županije: „Djeca koja čitaju kasnije postaju ljudi koji misle“.

Izvor: Božica Filipović Veg, učiteljica Hrvatskoga jezika