SLOVAČKA TRADICIJSKA PRIREDBA U MILJEVCIMA!

Autor: Jasminka Stošić, 19. 9. 2023.

U Miljevcima su u subotu, 16. rujna 2023. g. , u organizaciji Udruge „Matica slovačka Miljevci”, održani „16. miljevački dani kukuruza”.

Ovoj veseloj svečanosti tradicijske glazbe i slovačke kulture nazočili su brojni ugledni gosti:

- Igor Andrović, župan Virovitičko – podravske županije

- Tomislav Bračun, načelnik Općine Nova Bukovica

- Mirko Vavra, predsjednik Saveza Slovaka

- Franjo Kraljik, predsjednik Vijeća Općine Nova Bukovica

- Anica Milosavljević, član Vijeća Općine Nova Bukovica i predsjednica KUD – a „Lipa”, Nova Bukovica

- Đuro Sobol, dugogodišnji (bivši) predsjednik „Matice slovačke Miljevci”

Svojim dolaskom priredbu su uveličali i mnogi mještani Miljevaca i okolnih naselja.

Nakon pozdravnog govora gospođe Jasne Matota, aktualne predsjednice „Matice slovačke Miljevci”, župan Andrović proglasio je „16. miljevačke dane kukuruza” otvorenima.

Poslije uvodnog dijela priredbe uslijedili su nastupi miljevačkih domaćina i gostujućih kulturno – umjetničkih društava koji njeguju običaje i kulturu slovačke manjine diljem naše domovine.

Učenici naše škole sudjelovali su aktivno i na ovogodišnjoj miljevačkoj priredbi:

- nastupom učenika koji djeluju u sastavu miljevačke udruge

- nastupom učenika naše područne škole.

Tako je i ova školska godina svim našim miljevačkim učenicima počela u znaku veselja, plesa i slovačkih tradicijskih običaja.

Zabava se, i nakon službenog dijela ove iznimno dobro organizirane priredbe, produžila i potrajala do kasnih večernjih sati - na radost svih okupljenih sudionika, a organizatori su se i ove godine potvrdili kao sposobni i gostoljubivi domaćini, koji svojim višegodišnjim predanim radom zaslužuju pažnju svojih mještana, kao i šire društvene zajednice.

Upravo zahvaljujući njima Miljevci već godinama zauzimaju zapaženo mjesto na karti folklornih događanja našeg zavičaja te s pravom zaslužuju „titulu” MALOG SELA VELIKOGA SRCA!

Izvor: Jasminka Stošić, voditeljica IA Dramsko - kreativne skupine u PŠ Miljevci