Povijest u knjižnici - inicijali i deklaracije

Autor: Eva Turza Mitrović, 25. 10. 2023.

Mjesec hrvatske knjige započeli smo s aktivnostima u sklopu projekta Povijest u knjižnici. Učenici šestog i sedmog razreda bili su vrlo marljivi i izradili iluminirane rukopise i deklaracije.

Učenici šestog razreda s knjižničarkom i učiteljicom Povijesti prisjetili su se srednjega vijeka i načina na koji su nastajale knjige prije izuma tiskarskog stroja. Nakon što su naučili što su to iluminacija i inicijal, izradili su svoje vlastite iluminirane rukopise, a likovna inspiracija bili su im srednjovjekovni tekstovi. Ovo je bila i motivacija za čitanje književnog djela za cjelovito čitanje jer su prepisivali pjesme Paje Kanižaja.

Učenici sedmog razreda već su na satu Povijesti naučili što je to deklaracija. Nakon pregleda primjera najpoznatijih deklaracija kroz povijest, naučili su njihove glavne dijelove i u paru osmislili vlastite deklaracije.

Ako vas zanima kako izgledaju radovi naših vrijednih učenika, posjetite školsku knjižnicu. Vidjet ćete kako su dobri umjetnici naši šestaši i koje su pjesme odabrali. Pročitat ćete što sedmaši misle o životinjama, crtanju, poljoprivredi, pecanju, PUBG-u, zdravlju i spavanju. Koja su prava, a koje su obveze štićenika ovih deklaracija?

U kratkom filmu pogledajte brzi pregled njihovih radova.

Povijest u knjižnici, autor: Eva Turza Mitrović