CodeWeek 2023.

Autor: Martina Ocelić, 31. 10. 2023.

Europski tjedan kodiranja obilježavamo svake godine u našoj matičnoj i područnoj školi. Učiteljica informatike Martina Ocelić s učenicima razredne nastave provela je niz aktivnosti vezane za kodiranje kako bi i naši mali razumjeli svijet oko sebe, bili kreativni i ostvarili svoje ideje stvaranjem nečeg digitalnog.

EU Codeweek je inicijativa koju je 2013. godine pokrenula Europska unija za povećanje osnovnog znanja o programiranju među djecom i mladima.
      Kroz europski tjedan kodiranja učitelji i učenici dijele zajednički prostor gdje razmjenjuju ideje i provode aktivnosti kako bi učenicima približili pojam programiranja.

Zašto se svake godine priključujemo ovoj inicijativi i podržavamo ovakve aktivnosti?

Zato što...

...kodiranje potiče kreativnost

...kodiranje osnažuje ljude

...kodiranje je moderna pismenost

...kodiranje otljučava nove mogućnosti

...kodiranje je za sve

Pogledajte ukratko plakat predstavljanja Europskog tjedna kodiranja, a zatim i naše aktivnosti koje smo proveli u nižim razredima. Također mapu sudjelovanja gdje se nalazi naša škola i više informacija možete potražiti na samoj stranici EU CodeWeek-a.  https://codeweek.eu/

Kako bi učenici nižih razreda razumjeli programiranje moramo im isto približiti pomoću aktivnosti kojima se susreću u svakodnevnom životu, moraju pokazati kako će korak po korak doći do rješenja.

Učenici u područnoj školi u Miljevcima izrađivali su origami tehnikom razne životinje i tako korak po korak izradili zanimljiv plakat, također su Pixel tehnikom bojali zadano na papiru zatim na tabletima što smo kasnije usporedili i došli do zaključka da je digitalna pismenost vrlo važna u današnje vrijeme i donosi nam nekakva rješenja puno brže. Za bojanje na tabletima koristili smo se Artrea Pixel bojankom. Slike stavljamo u prilogu, a za svoj trud zaslužili su i certifikat za sudjelovanje u Europskom tjednu kodiranja.

U matičnoj školi imali smo malo drugačije aktivnosti inspirirane Facebook grupom EU Code Week Teachers gdje učitelji razmjenjuju svoje aktivnosti tijekom Europskog tjedna kodiranja.

Učenici prvog razreda Pixel tehnikom bojali su predviđene radne listiće koje stavljamo u prilogu, također za svoj rad dobili su certifikat.

Učenici drugog i trećeg razreda koristeći se naljepnicama korak po korak dobili su lijepa rješenja, a osim naljepnica upoznali su se s Pixel Art tehnikom na računalima.
Za svoj rad i trud dobili su certifikat.

Učenici četvrtog razreda,koji su savladali ove jednostavnije zadatke, ove su godine bili korak ispred pa su programirali pomoću MicroBitova.
Izveli su mnogobrojne projekte i zabavili se na satu informatike za što su naravno dobili certifikat.

Zahvaljujem svim učenicima na sudjelovanju ove godine, te se veselim idućem nizu novih aktivnosti.
Spremite se za kodiranje! laugh

Učiteljica informatike Martina Ocelić