Svjetski dan dostupnosti informacija

Autor: Martina Ocelić, 31. 10. 2023.

Učenici četvrtog razreda s učiteljicom informatike obilježili su Svjetski dan dostupnosti informacija.

Obilježavanje Svjetskog dana dostupnosti informacija usmjereno je na ulogu modernih tehnologija, kao što su Internet i mobilni uređaji koji mogu odigrati značajnu ulogu.

Učenici su kroz izradu plakata i pretraživanje interneta naučili što je vijest, a što reklama, što je informacija, a što dezinformacija i kako se sačuvati od lažnih informacija.

Kako bi učenici sudjelovali u obilježavanju Svjetskog dana dostupnosti informacija, a opet naučili što je to zapravo informacija i možemo li baš svakoj informaciji vjerovati potrudila se učiteljica informatike Martina Ocelić.
Učenici četvrtog razreda izradili su s učiteljicom plakat o tome što su to informacije, a što dezinformacije. Kako stvaramo poruke, gdje možemo pronaći vidjesti i možemo li svemu što je napisano na internetu vjerovati.

Učenici su naučili što u naslovu svih medija predstavljaju riječi poput: senzacionalno, iznenađujuće, nevjerojatno. Pretraživali smo portale i kroz vježbu vidjeli kako se učenici snalaze na portalima. Bilo je potrebno na jednom od popularnih portala odabrati naslov koji djeluje jako zanimljivo i koristi riječi i rečenice poput: senzacionalno, ovome se nije nadala, nevjerojatno, ovo je nevjerojatno, nećete vjerovati…te prokomentirati je li zaista vijest toliko važna kako nam se čini iz naslova.
Nakon odrađene vježbe učenici su izrađivali vlastite plakate u programu Canva na temu Noć vještica, samostalno su pretraživalin informacije o samome događaju te izdvajali točne i stvarne informacije na svoj plakat.

Učiteljica informatike, Martina Ocelić, mag.educ.phys. et inf.