Pripremna radionica za naše male, ali velike navijače

Autor: Ruža Živković, 16. 11. 2023.

U srijedu 15. studenog 2023. pedagoginja Ruža Živković je s učenicima odradila pripremnu radionicu na temu „Bonton za navijače“. Naime, naša škola je osigurala besplatne ulaznice za naše učenike za utakmicu Hrvatske reprezentacije koja će se odigrati u Zagrebu 21.studenog 2023. na stadionu Maksimir protiv Armenije.

Budući da je ovo prva velika utakmica u životu na koju idu naši učenici, pedagoginja je za učenike pripremila prikladno predavanje i radionicu. Učenici su učili o bontonu prilikom pripreme za utakmicu (odijevanje i obilježja koja su prikladna i dopuštena), bontonu dolaska i ulaska na stadion, ponašanje za vrijeme izlaska igrača na teren, sviranja himne i minute šutnje te bonton izlaska i odlaska s utakmice. Učenike je poučila kako dostojanstveno i kulturno proslaviti pobjedu, ali kako i jednako tako dostojanstveno i kulturno prihvatiti eventualni poraz.

Osim navedenog, učenici su naučili gdje se nalazi Armenija protiv koje igramo, kakva je to utakmica koju idemo gledati, što su to kvalifikacije, tko sve sudjeluje u kvalifikacijama za Europsko prvenstvo, što je to dodatni krug kvalifikacija i sl.

Učenici su s pedagoginjom, s kojom će u pratnji  i ići u na navedenu utakmicu,  dogovorili kodeks odijevanja, pripremili zastavu sa natpisom svojeg mjesta uz još nekoliko transparenata te naučili neke navijačke pjesme.

Potom su naučili što znači fair-play te kako navijanjem biti uzor, ali i podrška. Za kraj su se razgibali dodavanjem lopte, a oni koji su naveli da imaju određene sportske vještine,  mogli su ih pokazati drugima.

Sve navedeno je i u s kladu s planom rada na eTwinning projektu pod nazivnom Be Kind, Be a Role Model - An Etiquette for Gen Z and Gen Alpha u kojemu su  pedagoginja  i učenici partneri .

Ovaj projekt „Budi ljubazan, budi uzor – bonton za generaciju Z i generaciju Alpha“ provodit će se tijekom školske godine 2023./2024. U njemu sudjeluju učenici i nastavnici osnovnih i srednjih škola (dob od 7 do 18 godina).

Tijekom projekta učenici će istraživati, usvajati i osvještavati norme pristojnoga i društveno prihvatljivoga ponašanja u četirima kategorijama koje će se izmjenjivati svaki mjesec (bonton u mrežnoj komunikaciji, u ophođenju prema osobama s invaliditetom, pri boravku u prirodi i pri sudjelovanju na sportskim natjecanjima) i izrađivat će digitalne materijale (npr. digitalne plakate, kratke filmove) koji će biti objavljeni na TwinSpaceu projekta te profilu projekta i na jednoj od društvenih mreža.

Tekst i fotografije:

Ruža Živković, pedagoginja