Županijska razina natjecanja ''Čitanjem do zvijezda''

Autor: Iva Idek, 3. 3. 2024.

Osnovna škola Vladimira Nazora, Nova Bukovica bila je domaćin 15. izdanja županijske razine natjecanja Čitanjem do zvijezda koje se održalo 1. ožujka 2024., a pristupilo mu je 16 učenika iz ukupno 5 osnovnih škola.

Čitanjem do zvijezda nacionalni je projekt Knjižničarskoga društva Međimurske županije, a namijenjen je svim ljubiteljima knjige i čitanja koji ovim putem imaju priliku iskazati svoju kreativnost i ljubav prema čitanju. Cilj projekta je potaknuti čitanje i promicati kulturu čitanja, a održava se svake godine na razini osnovnih i srednjih škola. Projekt se sastoji od dva dijela – kviza znanja i kreativnog uratka, a temelji se na trima pročitanim knjigama. Tema ovogodišnjega natjecanja bila je Čitam, mislim, razgovaram, a iz naše škole na Natjecanju su sudjelovale tri učenice: Ana Koleno, Ivana Knapić iz sedmoga razreda i Marta Terek iz osmoga razreda. Sve tri učenice sudjelovale su u kvizu znanja, a učenica Ivana Knapić izrađivala je i kreativni uradak.

Na početku susreta sve nazočne učenike-natjecatelje, mentore, voditelje i članove ispitnih povjerenstava pozdravila je ravnateljica škole domaćina Lareta Žubrinić. Ravnateljica je prisutne upoznala s programom dobrodošlice te predstavila školu, a zatim svim prisutnima poželjela ugodan boravak i uspješne rezultate. Županijska koordinatorica Natjecanja, Božica Filipović Veg, istaknula je važnost knjige i čitanja u suvremenom dobu te zahvalila svima na dolasku i sudjelovanju.

Nakon uvodnih riječi dobrodošlice i upoznavanja uz doručak, uslijedilo je predstavljanje kreativnih radova, a zatim i kviz znanja. Za vrijeme iščekivanja rezultata, učenici i mentori družili su se, fotografirali, dijelili svoja iskustva i stavove o pročitanim knjigama te gledali film. Nakon objave rezultata, preostalo je podijeliti priznanja. Svi učenici dobili su zahvalnice za sudjelovanje, a oni najuspješniji dobili su i prigodne darove Školske knjige. Nagrađene su bile i njihove mentorice.

Natjecanje je prošlo u ugodnoj i pozitivnoj atmosferi, stekla su se nova iskustva i prijateljstva, a bodovno je bilo vrlo napeto. 1-2 boda presudila su konačnome poretku koji izgleda ovako:

KVIZ ZNANJA

1. Katolička osnovna škola u Virovitici      90 bodova
  2. OŠ Petra Preradovića, Pitomača             88 bodova
  3. OŠ Vladimira Nazora, Nova Bukovica        87 bodova
  4. OŠ ''Ivan Goran Kovačić'', Zdenci               69 bodova
  5. Oš ''Vladimir Nazor'' Virovitica                     68 bodova

KREATIVNI URADAK

1. Ivana Knapić, OŠ Vladimira Nazora, Nova Bukovica   105 bodova
  2. Vanja Vampovac, OŠ ''Vladimir Nazor'' Virovitica               96 bodova

Čestitamo našim učenicama Ivani Knapić, Ani Koleno i Marti Terek te svim ostalim učenicima, njihovim mentoricama i školama na ostvarenim rezultatima te zahvaljujemo na ugodnome društvu!

tekst: učiteljica Hrvatskoga jezika Iva Idek

fotografije: pedagoginja Ruža Živković i učiteljica Hrvatskoga jezika Iva Idek