Iskoristi dan u Virovitičko - podravskoj županiji

Autor: Ruža Živković, 6. 3. 2024.

Dana 5. ožujka 2024. učenicima 7. razreda Osnovne škole Vladimira Nazora, Nova Bukovica, podijeljeno je petnaesto izdanje vodiča „Iskoristi dan u Virovitičko – podravskoj županiji“.

Učenicima je na satu razrednika pedagoginja Ruža Živković podijelila navedene vodiče te održala primjerenu radionicu na temu „Kvalitetno provođenje slobodnog vremena“.

Ovim vodičem Hrvatski zavod za javno zdravstvo Virovitičko – podravske županije „Sveti Rok“ u suradnji s osnivačem i školama učenicima nudi pregled aktivnosti kojima se učenici mogu baviti u slobodnom vremenu u svom mjestu i/ili okolnim mjestima u Županiji.

Dosadno vam je? Napisali ste zadaću? Pročitali lektiru? Zavirite u vodič za provođenje slobodnog vremena djece i mladih  - „Iskoristi dan u Virovitičko-podravskoj županiji".

Novo petnaesto (dopunjeno i izmijenjeno) izdanje vodiča na više od 300 stranica upućuje djecu i mlade na raznolike  društvene, sportske i vjerske aktivnosti dostupne u gradovima i općinama na području Virovitičko-podravske županije.

U vodiču su tako navedene i sve aktivnosti kojima se u slobodno vrijeme možete baviti na području općine Nova Bukovica - sportom u nogometnim klubovima, računalima i tehnikom u Udruzi informatičara i tehničara, folklorom u miljevačkoj Matici slovačkoj, postati članom DVD i još mnogo toga...

Autori ovog zanimljivog vodiča su: mr. sc. Vesna Šerepac, dipl. pedagoginja, donedavna pročelnica Upravnog odjela za društvene djelatnosti u VPŽ, a danas ravnateljica Uprave za odgoj i obrazovanje u Ministarstvu znanosti i obrazovanja; prim. mr. sc. Miroslav dr. Venus, ravnatelj županijskog Zavoda za javno zdravstvo „Sveti Rok"  te  profesor Siniša Brlas, psiholog u Djelatnosti za prevenciju i izvanbolničko liječenje ovisnosti sa zaštitom mentalnog zdravlja Zavoda za javno zdravstvo „Sveti Rok" VPŽ.

Više od 15 godina stručnjaci iz Virovitičko-podravske županije uspješno razvijaju u našoj zemlji jedinstveni projekt „Iskoristi dan“ kojemu je cilj pomoći mladima da osvijeste važnost organizacije vlastitog slobodnog vremena. Projekt je 2007. godine pokrenut u Slatini pod nazivom „Iskoristi dan“, a potom se sljedeće godine nastavio provoditi i u Virovitici pod nazivom „Iskoristi dan u Virovitici“. Nakon toga se svake godine za redom pod nazivom “Iskoristi dan u Virovitičko-podravskoj županiji” provodi i na cjelokupnom području Virovitičko-podravske županije jer obuhvaća sve gradove i općine u županiji.

Ishodište projekta je istraživanje o pušenju, alkoholu, kockanju, drogama i slobodnom vremenu koje je tijekom deset godina provedeno među učenicima osnovnih i srednjih škola u Virovitičko-podravskoj županiji, a potom i među studentima Visoke škole u Virovitici. Rezultati istraživanja ukazali su na važnost i potrebu kvalitetnije organizacije slobodnog vremena djece i mladih te su stoga stručnjaci Zavoda za javno zdravstvo „Sveti Rok“ Virovitičko-podravske županije i članovi Povjerenstva za suzbijanje bolesti ovisnosti Virovitičko-podravske županije pokrenuli ideju izrade vodiča koji informira mlade o mogućnostima uključivanja u raznolike sportske, društvene, vjerske i ine sadržaje u svim gradovima i općinama naše županije.

Ovo je jedinstveni vodič u Republici Hrvatskoj i kao primjer dobre prakse predstavljen je više puta diljem naše zemlje, pa i u inozemstvu. U realizaciji izmijenjenih i dopunjenih izdanja vodiča već godinama aktivno sudjeluju učenici i voditelji školskih preventivnih programa u školama, članovi savjeta mladih te raznih udruga u Virovitičko-podravskoj županiji, a javnim je pozivom u izradu dopunjenih izdanja posljednjih godina uključena i šira javnost u našoj županiji.

Vodič je i ove godine financiran sredstvima Ministarstva zdravstva iz preventivnog programa koji pod nazivom „Kako ne utopiti mladost u alkoholu“ u Virovitičko-podravskoj županiji već drugu godinu za redom provodi Zavod za javno zdravstvo „Sveti Rok“ Virovitičko-podravske županije. Izdavač vodiča “Iskoristi dan u Virovitičko-podravskoj županiji” je Zavod za javno zdravstvo „Sveti Rok“ Virovitičko-podravske županije.

Ovdje donosimo i online izdanje vodiča ukoliko ga želite prelistati, tko zna možda vas nešto zainteresira i sami se uključite u neku udrugu, klub i zajednicu u svojem ili susjednom mjestu.

Izvor: stranica Virovitičko-podravske županije