Dani hrvatskoga jezika

Autor: Iva Idek, 25. 3. 2024.

U čast našem materinskom jeziku, svake se godine od 11. do 17. ožujka obilježavaju Dani hrvatskoga jezika. Tom prigodom prisjećamo se svih okolnosti koje su utjecale na oblikovanje našega jezika do današnjih dana, a ponajviše potpisane i usvojene Deklaracije o nazivu i položaju hrvatskog književnog jezika koja je uvelike promijenila jezični put našega naroda.

Učenici matične škole ovaj su događaj obilježili prigodnom aktivnošću - kvizom iz poznavanja povijesti hrvatskoga jezika. Kviz je održan 20. ožujka, a bio je namijenjen učenicima šestoga i sedmoga razreda.

Učenici su u kvizu sudjelovali grupno te su zajedničkim snagama ostvarili izvrsne rezultate. Prva skupina zadataka temeljila se na brzim pitanjima tijekom kojih su učenici odgovore bilježili na papiriće, a zatim ih spremali u kutijice. Pitanjima su obuhvaćeni početci hrvatske pismenosti (najstariji spomenici, trojezičnost i tropismenost) te najznačajniji normativni priručnici, književna djela i događaji. Učenici su otkrivali i zagonetke te pitalice uz priložene fotografije važnih jezikoslovaca i književnika, prisjetili su se najstarijega slavenskog pisma – glagoljice te su se okušali u transliteraciji najznačajnijih tekstova.

Budući da je jezik živa tvorevina i da se mijenja svakoga dana, učenici su  pokušali odgonetnuti i značenja novijih hrvatskih riječi. Na kraju smo zbrojili bodove, a po završetku kviza učenici su izrađivali privjeske s glagoljičkim slovima, inicijalima, po vlastitome odabiru.

Najuspješniji učenici nagrađeni su simboličnim (slatkim) darovima.

Čestitke svim učenicima!

Tekst i fotografije:  Iva Idek, učiteljica Hrvatskoga jezika