180 godina od dolaska Slovaka u Miljevce

Autor: Kanđera Maja, 18. 10. 2015.

Miljevčani obilježili 180 godina od dolaska Slovaka u Miljevce.

U subotu 17. listopada, u Hrvatsko-slovačkom domu, Miljevčani su obilježili 180 godina od dolaska Slovaka u Miljevce.

Nakon svete mise, po prvi puta održane u prostoru doma, gosti su mogli pogledati izložbu starih fotografija, knjiga i predmeta.

Nakon toga, održan je okrugli stol na temu „180 godina od dolaska Slovaka u Miljevce“ tijekom kojeg su gosti saznali nešto više o samim razlozima dolaska Slovaka u Miljevce, točnom vremenu naseljavanja (1835.), važnosti njegovanja slovačkog jezika i kulturnog identiteta, o slovačkoj knjižnici u Našicama i o planovima Slovačkog centra za kulturu Našice.

Na kraju su se predstavile folklorne skupine,  koje su kroz pjesmu i ples pokazale da slovačka kultura na ovim prostorima živi, povezuje zajednice i održava identitet lokalnih zajednica.

Naravno, u programu su kao gosti i kao izvođači sudjelovali i učenici naše škole.

Veselimo se ponovnim susretima i sljedećih godina!