O razumijevanju i ljepoti duge

Autor: Darko Samardžić, 26. 11. 2015.

Ako želite više saznati o ljepoti duge i razumjeti ovu prekrasnu pojavu, iskoristite priliku i danas, 25. studenog, s početkom u 18 sati  uživo pratite prijenos predavanja  ''O razumijevanju i ljepoti duge - povodom Međunarodne godine svjetlosti 2015.'' uz pomoć CARNetove tehničke podrške.

U četvrtak, 26. studenoga 2015. godine u 18 sati, u Knjižnici i čitaonici Bogdana Ogrizovića, (Preradovićeva 5, Zagreb) dr. sc. Ognjen Milat s Instituta za fiziku u Zagrebu održat će znanstveno-popularizacijsko predavanje ''O razumijevanju i ljepoti duge - povodom Međunarodne godine svjetlosti 2015.''

U sklopu Inspiring Science Education (ISE) projekta, kojeg sufinancira Europska Unija iz Programa podrške politikama za primjenu informacijskih i komunikacijskih tehnologija kao dio Okvirnog programa za konkurentnost i inovacije (CIP ICT PSP), CARNet će pružiti tehničku podršku, te omogućiti prijenos uživo na adresi https://meduza.carnet.hr/index.php/media/stream/8976.

U predavanju će biti pokazano kako vidljivost duge na nebu presudno ovisi o položaju promatrača u odnosu na Sunce i kišu, ali i o veličini i obliku kišnih kapljica u kojima se duga stvara. Zato dugu u našim krajevima, osim u odlazećim oblacima na istoku, pri zalasku Sunca, ponekad možemo vidjeti i u drugim dobima dana, na drugim stranama svijeta. Ponekad joj uz prvi red, možemo opaziti i drugi! A postoji li i treći red, i četvrti, i viši redovi? Postoji li nulti red duge, te gdje se i kako može opaziti? Kako se vidi duga ako su kišne kapi zaleđene, a kako u oblacima kristalića leda? I konačno... može li se ipak proći ispod duge? Odgovori na ova i slična pitanja bit će popraćeni vlastitim fotografijama duge u svim bojama, vidovima i redovima.

Više informacija dostupno je na adresi http://www.hpd.hr/.

Izvor: www.skole.hr