Radon 222 ?

Autor: Lareta Žubrinić, 16. 10. 2016.

Radon je radioaktivni plin kojeg ne možemo vidjeti, namirisati ni okusiti – za njegovu detekciju i mjerenje potrebni su posebni mjerni uređaji. Iz toga razloga prošli tjedan posjetili su nas istraživači  iz Osijeka.

Igor Miklavčić, predavač  i Ivana Krpan, znanstvena novakinja s Odjela za fiziku Sveučilišta Josipa Juraja Strossmayera iz Osijeka posjetili su našu školu s ciljem da u prostorijama matične i područne škole postave mjerne uređaje kojima će se tijekom sljedećih godinu dana mjeriti radon, prirodna radijacija iz tla.

Kako bi istraživanje bio uspješno,  molimo sve učenike da ne diraju bijele kutijice u svojim učionicama.

- Radon je prirodni radioaktivni plin koji, u okolišu, nastaje radioaktivnim raspadom radija.

- U zatvorenom prostoru, kućama i/ili radnim mjestima, radon može doseći visoke vrijednosti. Radon se lako može izmjeriti.

-Postoje učinkovite metode smanjenja visokih vrijednosti radona u kućama i/ili radnim mjestima. Zaštitite svoju obitelj.

- Statistički gledano, radon je, poslije pušenja, najvažniji uzročnik karcinoma pluća. Procjenjuje se da je između 3% i 14% svih karcinoma pluća uzrokovano radonom (ovisno o prosječnim vrijednostima radona u pojedinoj državi).

Više o radonu, istraživanju i o tome kako zaštiti svoj dom pronađite na stranicama radon.dzrns.hr

« Travanj 2017 »