Dan sjećanja na žrtve holokausta

Autor: Božica FILIPOVIĆ VEG, 30. 1. 2012.

U petak, 27. siječnja, obilježan Dan sjećanja na žrtve holokausta

Prigodom Dana sjećanja na žrtve holokausta, u petak 27.siječnja 2012.godine, učenici su u sklopu nastave slušali predavanja na temu holokausta na satu povijesti te hrvatskoga jezika. Nakon kraćeg predavanjaučitelja povijesti Milana Milkovića te upoznavanja učenika s pojmom holokausta i strahotama koje su pretrpjeli milijuni ljudi odvedeni u logore bez ikakvog razloga i objašnjenja, učenicima viših razreda u sklopu medijske kulture učiteljica hrvatskog jezika Božica Filipović Veg  prikazala je dokumentarni film „Put koji sam prošao“ – istinito svjedočenje preživjelog logoraša logora Auschwitz, Otta Konsteina, rodom iz Čakovca.

Učenici su se s pojmom holokausta upoznali izrađujući i plakat za sat povijesti, ali i slikokaza za sat hrvatskoga jezika. Na taj su način i sami istražujući doznali mnogo podataka o tom, njima još uvijek dalekom i nedovoljno poznatom, događaju.

Međunarodni Dan sjećanja na žrtve holokausta obilježava se svake godine 27.siječnja jer je toga dana Crvena armija konačno oslobodila zatočenike logora Auschwitz.

Takav strašan čin koji je dio naše povijesti, a ne naše mašte, nikada se ne smije zaboraviti i svaki naraštaj mladih treba znati što se dogodilo milijunima ljudi koji su mučeni, ubijeni, čije su obitelji odvedene i nikada ih više nisu vidjeli, čije su cijele porodice izbrisane s lica zemlje…

Tragedija nastala kao posljedica Holokausta se ne može izbrisati. Mora biti zapamćena sa sramom i strahom dokle god ljudsko sjećanje bude postojalo. Samo ako se sjećamo, onda možemo odati prikladnu počast žrtvama. Milijuni nedužnih Židova i pripadnika drugih manjina ubijani su na nezamislivo barbarske načine. Nikada ne smijemo zaboraviti te muškarce, žene i djecu, niti njihovu agoniju.

(Glavni tajnik Ujedinjenih naroda Kofi Annan, 27. siječnja 2006.)

Holokaust  (značenje riječi): izvorno označava žrtvu paljenicu, pri kojoj se spaljuje cijela životinja. Danas je međutim u cijelom svijetu ta riječ uobičajeno ime za genocid nad  Židovima   (hebrejski:  שואה/šoa), te u širem značenju i sustavno istrebljivanje drugih grupa (prvenstveno Romi) za vrijeme nacističkog režima u Njemačkoj. To se značenje onda ponekad prenosi i na razne druge slučajeve sustavnog i/ili masovnog istrebljivanja ljudi (npr. "nuklearni holokaust" za globalni nuklearni rat, genocid na nekim narodima).

Projekt Šafran (Crocus) je međunarodni projekt kojim se obilježava Međunarodni dan sjećanja na Holokaust. Lukovice šafrana sade  se početkom studenog. Žuti cvjetovi podsjećaju na žute Davidove zvijezde, a budući da šafran cvate krajem siječnja, početkom veljače, na taj se način obilježava Međunarodni dan sjećanja na Holokaust.

(izvor: wikipedia)

Izvor: Božica Filipović Veg, učiteljica hrvatskog jezika