Svjetski dan voda

Autor: Administrator , 23. 3. 2012.

22.ožujka obilježili smo  Svjetski dan voda

Učenici 3. razreda matične škole s učiteljicom Marijom Peček  cijeli taj dan posvetio  je važnosti vode za život na našemu planetu razgovarajući o rasprostranjenosti, značenju, korištenju vode u različite svrhe do onog najvažnijeg - štednje vode.

Važnost vode bila je glavna tema  i poveznica  na satu prirode i društva, matematike, hrvatskog jezika i satu razrednika.

Posebno  je bilo zanimljivo na  satu matematike na kojem su potaknuti pismom indijanskog poglavice Bistrog Vuka u kojem poziva na štednju vode,  a ujedno ponavljajući dijeljenje učili i o vodi te napravili zanimljive plakate.

U izradi plakata za Svjetski dan voda na glavnom panou sudjelovali su uz učiteljicu prirode, biologije i kemije Nadu Milković i šestaši Josip, Ivan N. i Domagoj, Vlatka iz sedmog razreda te   Barbara i Irena iz petoga razreda.

Kapljice

Susrele se jednom dvije kapljice, jedna iz mora, a druga iz  rijeke. Razgovarale su o tome koja je kapljica od njih dvije važnija.

Kapljica iz rijeke reče: “Ja sam važnija! Mene se može piti, a ti si slana, fuj!“

A kapljica iz mora joj odgovori: “Ja sam 100 puta važnija! Zbog mene u moru ima prekrasnih riba, a u rijeci su samo žabe, fuj!“

I nastaviše se one svađati.

Odjednom zasja sunce pa reče: “Zašto se svađate? Obje ste važne. Kapljica iz mora je slana i ona godi morskim životinjama, a kapljica iz rijeke je i isto važna jer iz nje piju životinje lutalice. Pomirite se!“

I one se pomire i od tada se više nisu svađale oko toga koja je kapljica važnija.

Iris Penov, 3.r.

Kapljica Maja

Jednom davno bila je suša. Presušile  su rijeke, mora, jezera, bare. Životinje su umirale od suše. Kapljica Maja je putovala i vidjela to presušeno selo.

Odlučila je pomoći i pala je u jednu jamu u koju su se slijevale i druge kapljice. To je trajalo petnaest dana.

Cijela jama se napunila. Životinje više nisu bile žedne. Bara je bila zahvalna kapljici Maji i ostalim kapljicama, a Maja je bila jako sretna.

Lucija Podolski, 3.r.

Izvor: Marija Peček, učiteljica 3. razreda