Pametno koristimo pametni uređaj - stop animacija

Autor: Božica FILIPOVIĆ VEG, 25. 4. 2019.

Znate li što je to stop - animacija? Ako ne znate, ne brinite! Donedavno nismo ni mi znali. A onda nas je posjetilo četvero učenika petoga razreda Osnovne škole Suhopolje sa svojom voditeljicom udruge KrEdA Natalijom Kožić Lukačević. Oni su, redom: Rene Lukačević, Marko Šapina, Lana Šafran i Domagoj Cupar, a našim su učenicima od petog do osmog razreda u četirima miješanim skupinama 2 školska sata pojašnjavali, kao dobri i strpljivi učitelji, što ovaj pojam znači.

Kako napraviti svoj film u tehnici stop - animacije te što vam je za to potrebno?
Najprije, dobra volja! Zatim, nešto bez čega danas gotovo ne možemo zamisliti svakodnevicu – pametni uređaj s kamerom. To može biti vaš mobilni uređaj ili tablet. Uz pomoć svog uređaja vrlo brzo i jednostavno preuzimate potrebnu i besplatnu aplikaciju uz pomoć koje nastaje vaš film.

Zatim, sjednete i malo razmislite. Pa još malo, i još koji trenutak, dok ne smislite dobru ideju i razradite je u filmsku priču. Onda postanete i mrvicu kreativni pa u prostoru u kojem se nalazite (u našem slučaju bila je to STEM učionica) tražite poneki rekvizit koji biste mogli upotrijebiti kako biste svoju maštu oživjeli. I…krećete!

U početku nećete biti tako vješti ni brzi, ali izreka kaže: vježbom do savršenstva! Uskoro shvatite da što polakše i sitnije pomičete predmete prilikom fotografiranja, to je vaš uradak bolji.

Zatim vam sine kako možete i mijenjati pozadinu, dodavati glazbu, docrtati ili dopisati nešto za stvaranje napetosti i slično, a što imate više pojedinačnih fotografija, to će vaša priča biti realnija.

Nakon što smo dosegli 100 snimljenih sličica, ponadasmo se kako će naš film trajati ipak nešto duže, no jako smo se iznenadili da se dužina te iluzije mjerila sekundama. Dakle, da biste napravili film od svega jedne minute, bit će vam potrebno 3-4 sata rada.

Svaka od naše 4 skupine sa svojim su mladim učiteljima (čak mlađima i od ponekih svojih učenika) snimila po 2 filma kojima smo u globalu bili zadovoljni za prvi puta, ali smo zaključili kako svoje vještine u Stop Motion aplikaciji trebamo tek brusiti.

Od sveg srca zahvaljujemo našim gostima iz OŠ Suhopolje na dolasku i druženju, strpljivosti i dijeljenju znanja te želimo da nam ovo ne bude jedini ovakav susret. Širimo svoje znanje i ovladajmo novim vještinama sklapajući divna prijateljstva međusobno surađujući.

Izvor: Božica Filipović Veg, nastavnica Hrvatskoga jezika OŠ V. Nazora Nova Bukovica