Obilježavanje Svih Svetih

Autor: Administrator , 4. 11. 2012.

Razvijanje duhovnosti učenika i prakticiranje vjerničkog života na izvanučioničnoj nastavi vjeronauka u sklopu obilježavanja blagdana Svih Svetih

U utorak 30. listopada 2012., učenici svih nižih razreda sa svojim učiteljicama Kristinom Šoić, Draganom Matić, Tamarom Šumradom i Marijom Vencl zajedno s nositeljem aktivnosti, vjeroučiteljem Đorom Đorđevićem po prvi put u sklopu nastave Vjeronauka posjetili su groblje u Novoj Bukovici povodom obilježavanja  svetkovine Svih Svetih.

Cilj ovog nastavnog sata bio je RAZVITI DUHOVNOST UČENIKA kroz molitvu za pokojne i paljenje svijeća, kao i formiranje vjerničke osobnosti učenika.

Na satu u razredu, nakon posjeta groblju, pojavilo se je pitanje: ZAŠTO LJUDI NOSE CVIJEĆE I PALE SVIJEĆE? Na tragu tog pitanja tražili smo situacije u ljudskom životu kada se koristi cvijeće i svijeća. Zaključili smo da je to vrlo česta pojava.

CVIJEĆE- simbol ljubavi, poštovanja i zahvalnosti prati nas od rođenja pa do smrti

• nosimo majci u rodilištu kao znak zahvalnosti za novi život kojeg je donijela
  • u svakom svečanom trenutku, majci, djevojci, zaručnici i ženi.
  • Na oltar kao zahvala Bogu.
  • Na grob svojih pokojnika kao znak ljubavi i zahvalnosti.

SVIJEĆA- simbol Isusa Krista koji se za nas iz ljubavi žrtvuje kao i znak priprave za Isusov dolazak.

Goruća svijeća ZNAK je Kristove nazočnosti.

• Pruža se na krštenju
  • Nosi se na prvoj pričesti
  • Mladenci kod vjenčanja
  • na oltaru
  • kod evanđelja
  • pred tabernakulom
  • na samrtničkoj postelji

Sljedeći dan uoči blagdana Svih Svetih s učenicima viših razreda (razred 5. i pojedini učenici iz ostalih razreda) kroz akciju čišćenja i uređenja zapuštenih grobova kao i molitvu za pokojne i paljenje svijeća posvjedočili su pripadnost majci Crkvi i Kristu Spasitelju. Vrijedne ruke naših učenika ( napose Ivana Nikšića) očistile su i uredile desetak grobova. Najvrjedniji se mogu prepoznati u fotogaleriji.

Izvor: Đora Đorđević, vjeroučitelj