"Poziv u pomoć" povodom Međunarodnog dana tolerancije

Autor: Administrator , 16. 11. 2012.

Generalna Skupština Ujedinjenih nacija je 1996. godine pozvala zemlje članice da ustanove Dan tolerancije, a proglašenjem Međunarodnog dana tolerancije UNESCO je skrenuo pažnju na brojne međunarodne akte koji se tiču ljudskih prava.

Tolerancija je poštivanje, prihvaćanje i uvažavanje bogatstva različitosti. Temelji se na znanju, otvorenosti, komunikaciji i slobodi mišljenja, savjesti i uvjerenju te predstavlja harmoniju u različitostima.

Biti tolerantan/na znači biti slobodan/na, čvrsto se držati svojih uvjerenja i poštivati da se i drugi drže svojih, prihvatiti činjenicu da ljudska bića, prirodno različita u svojim nastupima, situacijama, govoru, ponašanju i vrijednostima, imaju pravo živjeti u miru i biti kakvi jesu.

Da bi svijet bio bolji, i da bi nam svima bilo ugodnije živjeti toleranciju trebamo prakticirati svakodnevno i u svim našim odnosima, no, činimo li to u našem svakodnevnom životu? Danas je pravi dan da se zapitamo radimo li to ili smo selektivni i toleranciju prakticiramo samo u prigodama. Jesmo li tolerantni prema bližnjima, članovima obitelji; uvažavamo li njihove potrebe? Koliko smo spremni prihvatiti različitosti bilo u stavovima, ponašanju, uvjerenjima, potrebama?

Da, postoji nešto za što nikada i nigdje ne treba pokazati toleranciju, a to je nasilje, no ni njega ne bi bilo da smo se naučili poštovanju i uvažavanju.

Zato započnimo danas  uvažavati jedne druge i prihvatimo bogatstvo koje nam daje naša  različitost!

Izvor: S.O.S. tim Virovitica