27. siječnja - Međunarodni dan sjećanja na žrtve holokausta

Autor: Eva Turza Mitrović, 27. 1. 2023.

"Leptir uvijek podsjeća da na kraju sve boli uvijek postoji ljepota."

27. siječnja obilježava se kao Međunarodni dan sjećanja na žrtve holokausta. Dan kada je Crvena armija 27. siječnja 1945. godine oslobodila najveći nacistički koncentracijski logor Auschwitz u Poljskoj Ujedinjeni narodi su, donošenjem Rezolucije o danu sjećanja na holokaust 2005. godine, proglasili danom sjećanja na sve žrtve holokausta.

Učenici naše škole prisjećaju se djece koja su izgubila svoje živote u holokaustu, njih 1,5 milijun. U spomen nedužnih duša koje su prerano i okrutno napustile ovaj svijet, izrađujemo leptire.

Likovne radove učenika 2., 4. i 5. razreda izložili smo u školskom holu. Učenici su raznim tehnikama sa svojim učiteljicama Marijom Peček, Marijom Vencl i Majom Pavlić ukrasili naše panoe raznobojnim leptirima.

Učenici dodatne nastave Kemije i učiteljica Kemije Ksenija Lisjak su izradili leptire postupkom kromatografije na filter papiru. Kromatografija je jedna od vodećih analitičkih metoda i omogućava razdvajanje i kvantitativno određivanje tvari veoma slične strukture i kemijskih osobina. Metoda se zasniva na razdvajanju komponenata uzorka između dvije faze, od kojih je jedna nepokretna (stacionarna), a druga pokretna (mobilna) u odnosu na prvu.

Sudjelovali su i učenici INA-e "Kroatisti kreativci" s učiteljicom Matejom Vilček:

I naši su osmaši bili vrijedni te su sa svojom razrednicom Ivanom Škrobo osmislili leptire s porukama mira i ljubavi.

"Klikom" na ovog lijepog plavog leptirića doći ćete do kraćeg filma koji pobliže prikazuje sve radove:

S nadom da će svijetom jednom zavladati mir i da će svako dijete imati sretno i bezbrižno djetinjstvo, prisjećamo se jedne od najcrnijih mrlja u povijesti gdje su opet stradavali nedužni. Neka se više nikada ne ponovi!