Dan sjećanja na žrtve holokausta 2023.

Autor: Lareta Žubrinić, 1. 2. 2023.

Učenici 8. razreda na već nekoliko sati Povijesti proučavaju problematiku holokausta, a kako je 27. siječnja označen kao Dan sjećanja na žrtve holokausta, odlučili smo se odmaknuti od udžbenika i prihvatiti audiovizualnu metodu u nastavi, dokumentarni film.

Tako smo pogledali Auschwitz 2015., dokumentarni film koji je nastao u spomen na 70. godišnjicu oslobađanja tog logora smrti od strane vojnika ruske Crvene armije. K

ako je logor oslobođen 27. siječnja 1945., datum je prihvaćen kao spomendan na najgori zločin u ljudskoj prošlosti jer je upravo u Auschwitzu život izgubilo 1,1 milijun ljudi od ukupno 6 milijuna stradalih u holokaustu!

Učenici su pogledali 15-minutni dokumentarni film nakon kojeg su analizirali isti preko radnih listova u kojima su izražavali svoje mišljenje o sudbinama ljudi stradalih u holokaustu. Dok se čitaju njihove riječi osjeća se veliko žaljenje i tuga za sve koji su prošli kroz bilo kakav logor usred rata. Na kraju su učenici skicirali simbole koje ih podsjećaju na holokaust.

Njihove radove možete vidjeti u kolažu fotografija na ovoj poveznici:

Izvor: Martina Grundler Hrala, učiteljica povijesti