DSI - Dan sigurnijeg interneta

Autor: Martina Ocelić, 12. 2. 2023.

Naša škola sudjelovala je u obilježavanju Dana sigurnijeg interneta.
Svake veljače udruženje Insafe/INHOPE uz potporu Europske Komisije organizira Dan Sigurnijeg Interneta kojemu je cilj promicanje sigurnije i odgovornije upotrebe online tehnologije i mobilnih uređaja, posebice među djecom i mladima.

Svi učenici naše škole sudjelovali su u raznim aktivnostima povodom Dana sigurnijeg interneta osmišljenim od strane naših učitelja informatike Martine Ocelić i Dalibora Korpaka koji smo ove godine obilježili 7.  veljače 2023.
Učenici razredne nastave su pod vodstvom učiteljice Martine Ocelić odradili osim vlastitih radionica i aktivnosti u organizaciji Centra za sigurniji internet kroz održavanje pripremljenih radionica u duhu slogana „Zajedno za bolji internet“ te zaslužili potvrdu Centra.

Učiteljica je s učenicima 3. razreda osmislila vlastiti E-Bonton i kroz online programe svatko je mogao napraviti svoj plakat s "pravilima ponašanja" na internetu.

Osim E-bontona učenici 2. razreda izrađivali su svoje digitalne tragove koje svakodnevno ostavljamo koristeći internet i tehnologiju.

Učenici 4. razreda naučili su kako biti oprezan na internetu, kako biti svjestan rizika kojima smo izloženi na internetu i kome se obratiti za neprihvatljivo ponašanje na internetu i upravo takva pravila stavili na jedan plakat i pano!

Učenici 1. razreda naučili su pet riječi za sigurniji internet i kroz slikovne radove prikazali baš te riječi.

Nakon jedne aktivnost Centra za sigurniji internet učenici su mogli svojim riječima objasniti štetne posljedice igranja igrica, online kupovanja bez roditeljske dozvole, sudjelovanja na gaming društvenim mrežama te su izradili svog internetskog junaka i njegovih pet pravila kako mogu povećati svoju sigurnost na internetu.
Kao u svim do sada aktivnostima pa tako i u ovoj sudjelovali su učenici i područne i matične škole.

Kroz sve aktivnosti potaknuli smo učenike na razmišljanje koliko je štetno korištenje ekrana i interneta.
Izradom mreže pomoću klupka odgovarajući na razna pitanja učenici su povezali pojmove Internet- mreža.

Osim navedenih aktivnosti proveli smo i anonimnu anketu za roditelje kako bi dobili povratnu informaciju koliko su sami roditelji upućeni u opasnosti na internetu, kontroliraju li svoju djecu o vremenu provedenom na raznim digitalnim uređajima i znaju li kome će se obratiti u slučaju nasilja na internetu.
Rezultati ankete su na poveznici:
forms.office.com/Pages/AnalysisPage.aspx?AnalyzerToken=jwwZ7S38IY1JYFZvVh2iX5hUesfPcEJ1&id=FvJamzTGgEurAgyaPQKQkcgYrVs0azFMpqaDa-dKeshUQkNWNURVQk8wTVNKTVBFQ0FGT1VRVk1HNy4u

Učitelj Dalibor Korpak proveo je i podijelio edukativne materijale baš za roditelje petog razreda kako bi ih upoznao sa svim opasnostima i osigurao sigurno digitalno okružje za svoje učenike.

Osim ankete za roditelje proveli smo i anonimnu anketu za naše učenike kako bi vidjeli koliko naši učenici koriste digitalnu tehnologiju i znaju li kome se obratiti u slučaju nasilja na internetu.
Rezultati ankete su na poveznici:
forms.office.com/Pages/AnalysisPage.aspx?AnalyzerToken=Ob9rrmJNoMSygeQaesWL0iRDwQHhQxya&id=FvJamzTGgEurAgyaPQKQkcgYrVs0azFMpqaDa-dKeshUQk5JR1lKSlo4UVAxSUVWWkw2MlpTTTNLTC4u

Ovim putem se želimo zahvaliti svim učenicima i roditeljima na sudjelovanju u ovom našem malom projektu u nadi da su radionice, ankete i sve aktivnosti bile korisne za svako sljedeće korištenje interneta!

Vaši učitelji,
Martina Ocelić i Dalibor Korpak