Maškare su, maškare su!

Autor: Lareta Žubrinić, 18. 2. 2023.

U petak, 17. veljače našom matičnom školom i PŠ Miljevci su zavladale maškare. Učenici i učitelji razredne i predmetne nastave taj su dan obilježili maskirajući se u svoje omiljene likove, stvarne ili izmišljene. Kreativnosti u odabiru maski nije nedostajalo!

Veseli pokladni dan započeli smo nastavom pod maskama. Pričali smo o običajima maskiranja u našem zavičaju, pjevali vesele fašničke pjesme, izrađivali i slikali maske te još mnogo toga naučili i prisjetili se običaja vezanih uz maškare.

Posebno veselo je bilo za vrijeme odmora jer hodnikom su prolazili dalmatineri, kosturi, vještice, vile, policajke, super junakinje i još puno njih. Odjekivala je pjesma, smijeh i veselje, a širio se i miris svježe pečenih krafni koje su dio neizostavne tradicije maškara.

Nakon redovne, kostimirane nastave, na kojoj smo se trudili biti ozbiljni, zadnji školski sat proveli smo u velikoj učionici gdje smo uz prigodnu glazbu veselo pjevali, plesali, zabavljali se i poželjeli da ima više ovakvih dana u godini.

Najmaštovitija maska svakog razreda bila je nagrađena velikom čokoladom, a ostali učenici motivaciju da se iduće godine maskiraju još bolje kako bi i oni osvojili nagradu.

Svi su bili sretni i već počeli razmišljati o kostimima za sljedeću godinu.

„Tog dana se sve može i sve se smije
i tužan se toga dana nasmije,
spreman je radost slaviti.
Treba samo nasmijanu
masku staviti.“

Još više fotografija u kutku Fotogled!

Izvor: Marija Vencl, učiteljica 4. razreda, foto: učitelji i pedagoginja škole