Noć knjige 2023.

Autor: Eva Turza Mitrović, 26. 4. 2023.

Svjetski dan knjige i autorskih prava i Dan hrvatske knjige idealno se obilježavaju uzastopno, dan za danom. Noć knjige tradicionalna je manifestacija koja spaja ova dva datuma, a mi joj svake godine dajemo svoj maleni doprinos.

"Nas lektira ne sekira" tradicionalni je kviz za učenike od 5. do 8. razreda kojim učenicima postavljamo nasumična pitanja iz djela za cjelovito čitanje koja su upoznali tijekom cijelog svog obrazovanja. Kviz je sastavila knjižničarka Eva Turza Mitrović, a pomoć i podršku u organizaciji dala je učiteljica Hrvatskoga jezika Mateja Vilček.

U kvizu su sudjelovali:

- učenici 5. razreda: Tomislav Medved, Luka Lovrečić, Dominik Križetić i Marko Žiga

- učenici 6. razreda: Ivan Peček, Mateo Dejak, Leo Vujasin i Dario Bilavčić

- učenici 7. razreda: Leon Mandić, Dario Stojanović,  Carmen Bokorni i Ana Marija Gorički

- učenici 8. razreda: Daniela Podhraški, Leon Dolovski, Lara Dolovski i Filip Kustura.

Učenici se dijele u četiri ekipe, a u svakoj je ekipi po jedan predstavnik razreda. Kviz su rješavali u aplikaciji Wizer.me, a nakon toga odigrali su  igre asocijacije. Prva igra bila je klasična igra asocijacija sa stupcima i rješenjima. Druga igra otkrivala je sliku koja je učenike trebala asocirati na jedno lektirno djelo. Nakon zbrajanja bodova, pobjedu je odnijela ekipa "Radijatori" kojima čestitamo.

Svi su učenici dobili simboličan znak zahvalnosti za sudjelovanje. Ako nisi sudjelovo/la u kvizu, evo tvoje prilike. Na poveznici (klik na sličicu) možeš pristupiti kvizu (moraš biti prijavljen u svoj račun u aplikaciji Wizer.me, a ukoliko nemaš račun, jednostavno ga je kreirati). Tko zna, možda i ti dobiješ nešto simbolično ako riješiš kviz?