Hana, Leon i Josip - gosti Hrvatskoga sabora!

Autor: Lareta Žubrinić, 13. 5. 2023.

Učenici 8. razreda Leon Dolovski, Hana Kribl i Josip Žiga su, sa svojom učiteljicom Povijesti Martinom Grundler Hrala, dana 8. svibnja 2023. g. bili u Zagrebu, na svečanom prijemu u Hrvatskom saboru.

Uručene su im nagrade za uspješno sudjelovanje u online kvizu „Koliko poznaješ Hrvatski sabor?“ koji je održan 24. ožujka 2023. kada je naša tročlana ekipa osmaša osvojila 3. mjesto u državi!
Na put smo krenuli organiziranim prijevozom od strane naše Županije kojoj ovim putem zahvaljujemo!

Svečana dodjela je započela u 12 sati kada nas je predsjednik Sabora Gordan Jandroković pozdravio i otvorio 10. simuliranu sjednicu Hrvatskog sabora koju su vodili srednjoškolski učenici iz cijele Hrvatske. Mi, koji smo nagrađeni za sudjelovanje u kvizu smo prvo bili smješteni na ministarskim mjestima u glavnom dijelu sabornice, a nakon primljenih nagrada, zasjeli smo u galeriju Sabora gdje inače sjede pripadnici medija, te smo jedno vrijeme pratili govore srednjoškolaca zastupnika, da bi u 14h otišli na ručak.

Uslijedilo nam je slobodno vrijeme i dok su se srednjoškolci borili za novi zakon o zaštiti okoliša, mi smo šetali Gornjim gradom i upoznavali Zagreb. Obišli smo Katarinin trg, spustili se Zakmardijevim stubama prema Ilici. Nastavili smo na Jelačićev trg do bana i skulpture-makete „Zagreb pozdravlja“, provjerili kako se obnavlja katedrala sv. Stjepana, što ima na Dolcu te smo produžili do Tkalčićeve ulice gdje smo uzeli predah, popili sok i razgovarali o budućnosti, mogućnostima i fakultetima.

Nakon što smo napravili selfie s Marijom Jurić-Zagorkom, nastavili smo šetnju prema Kamenitim vratima i Trgu sv. Marka, nazad do zgrade Sabora.
Kući smo se vratili oko 21h, iscrpljeni i prepuni utisaka iz Sabora i centra Zagreba. Uistinu imamo prelijep glavni grad!

Izvor: Martina Grundler Hrala, učiteljica Povijesti, mentorica