Rimska cesta - u slast petaša!

Autor: Lareta Žubrinić, 17. 5. 2023.

Učenici 5. razreda već neko vrijeme proučavaju rimsku povijest. Kako bi ih dodatno zainteresirali za nevjerojatne Rimljane, odlučili smo napraviti radionicu graditeljstva  u kojoj su učenici trebali izraditi slavni rimski luk, upotrebljavan u brojnim drevnim građevinama rimskog svijeta kao što su amfiteatri, akvadukti, mostovi, slavoluci i sl.

Radionica se održala u petak, 12. 5. Na papiru su dobili već iscrtane oblike koje su izrezali i zalijepili te tako složili sedam blokova potrebnih za izradu jednog luka.

"Štos" je u tome što su učenici trebali konstruirati luk bez ljepila, selotejpa i sličnih pomagala. Krenuli su s donjim blokovima koje su učvrstili gumicama i olovkama kako se ne bi pomicali. Nastavili su slagati blokove prema gore kako bi dobili luk. Postavljenje srednjeg bloka, ključnog kamena,  bilo je najdramatičnije jer se lako moglo dogoditi da cijela konstrukcija propadne dolje. Nekim učenicima je uspjelo od prve, dok su se neki malo pomučili dok nisu uspjeli. No, jednom kada su postavili svoje lukove, veselju nije bilo kraja!

Također smo proučavali još jedno čudo rimskog svijeta, rimske ceste, na način da smo gledali kratke video isječke i čitali pisane povijesne izvore o istome. Oduševila nas je činjenica da su Rimljani 30. g. pr. Kr. imali izgrađenu mrežu cesti duljine 50 000 km² i nije bez razloga nastala izreka „Svi putevi vode u Rim“! Naš je zadatak bio izdvojiti slojeve od kojih su se sastojale rimske ceste i pokušati ih rekonstruirati od slatkiša, odnosno napraviti jestivu rimsku cestu!

Kako su Rimljani primjenjivali pet slojeva u gradnji cesti, a većini je naziv na latinskom jeziku: temeljni sloj, Statumen, Rudus, Nucleus i Summum dorsum, tako smo i mi odlučili od pet slojeva napraviti naš primjer jestivih cesti.

Temeljni nam je sloj bio od orašastih plodova, Statumen od keksa sa žitaricama, Rudus je bio od bijele čokolade, Nucleus od čokoladnih loptica, a Summum dorsum (gornji dio) od Oreo keksa. Sve smo poredali u prozirnu plastičnu čašu kako bi se lako primijetili svi slojevi rimske ceste, a na kraju smo ih u slast pojeli!

Prezentacija - fotogalerija

Martina Grundler Hrala, učiteljica Povijesti