Hrana nije otpad!

Autor: Lareta Žubrinić, 3. 10. 2023.

Prvašići su zajedno sa svojom učiteljicom Marijom i školskom kuharicom Ivanom obilježili Međunarodni dan osviještenosti o otpadu od hrane

Taj se dan u cijelome svijetu obilježava 29. rujna svake godine, a u namjeri poticanja usvajanja pozitivnih navika od najranije dobi, Ministarstvo poljoprivrede je u koordinaciji s Ministarstvom znanosti i obrazovanja za učenike prvih razreda osnovne škole i ove godine pripremilo slikovnicu pod nazivom „Kako su Dora i Mario spasili hranu“, koja na prihvatljiv, zanimljiv i edukativan način pojašnjava što je to otpad od hrane i kako se treba ponašati da ga smanjimo.

Nakon što su učenici 1.razreda poslušali sadržaj slikovnice, naučili su što napraviti kada im ostane više hrane nego što mogu pojesti jer hrana nipošto nije otpad nego dragocjen izvor koji treba koristiti i čiji se viškovi također mogu sačuvati na različite načine (zamrzavanjem, sušenjem, konzerviranjem i slično), te da hrana ne raste u dućanu već da je za proizvodnju hrane potrebno puno truda i vremena. Tome ih je poučila malena vila Pia, glavni lik ove slikovnice.

U školskoj kuhinji naša kuharica Ivana im je objasnila koliko joj vremena i truda treba za pripremu pojedinog obroka. Napomenula je i kako joj je žao kada vidi da neki učenici iz nekog razloga ne mogu pojesti sve što je pripremila pa se zato trudi da prehrana bude raznolika i primamljiva svima kako bi time pridonijela smanjenju otpada od hrane.

„Hrana nije otpad, nije smeće,
za nju imamo planove veće.
   Pojedi, podijeli, spremi i štedi,
   nauči da ona tako više vrijedi“.

Izvor: Marija Vencl, učiteljica 1. razreda