Dani sjećanja

Autor: Anamarija Roštaš Kufner, 17. 11. 2023.

Učenici 4. razreda matične škole integriranim su satima obilježili Dan sjećanja na žrtve Domovinskog rata i Dan sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje.

Kroz različite aktivnosti u ovome tjednu prisjetili smo se zašto je 1991. godina važna za hrvatsku povijest. Pjesma Grigora Viteza, Mi djeca, potaknula nas je na razgovor o djeci koja su zbog rata morala napustiti svoj dom te o svim pravima koja su im bila oduzeta. Učenici su se potom stvaralački izrazili pišući o izgledu grada koji je opisan u pjesmi, a koji će sagraditi djeca i koji neprijatelj nikad neće osvojiti. Slušanjem Priče o gradu iz zbirke Priče iz Vukovara te gledanjem kratkog dokumentarnog filma o bitki za Vukovar prisjetili smo se heroja koji su svoje živote položili iz ljubavi prema svom gradu, ljudima i domovini. Na satu Likovne kulture, izrađivali su vodotoranj, simbol Vukovara, oblikujući niski reljef od aluminijske folije i tuša. Razgovarali smo i o drugim simbolima Vukovara, njegovom geografskom položaju, reljefu, kretanju stanovništva tijekom godina te drugim povijesnim zanimljivostima. Na kraju tjedna odali smo počast svim herojima i poginulim braniteljima paljenjem lampiona u dvorištu naše škole.

Anamarija Roštaš Kufner