Terenska nastava "Istina o pobjednicima"

Autor: Lareta Žubrinić, 20. 11. 2023.

U prigodi obilježavanja Dana 136. slatinske brigade, slatinska HVIDR-a je kroz projekt „Istina o pobjednicima“ i ove godine organizirala  terensku nastavu za učenike 8.  razreda osnovne škole.

Cilj ovog projekta i terenske nastave je promicanje istine o Domovinskom ratu te  povećanje razine znanja i informiranosti učenika osnovne škole o Domovinskom ratu na širem slatinskom području.

Tako su 14. studenoga 2023. učenici 8. razreda u pratnji ravnateljice škole Larete Žubrinić  nakon odavanja počasti poginulim hrvatskim braniteljima, paljenjem svijeća i molitvom ispred Spomenika poginulim hrvatskim braniteljima u Parku 136. slatinske brigade, te kratkog prisjećanja ratnog puta brigade ispred spomenika podignutog njoj u čast, posjetili Spomen sobu Domovinskog rata u Zavičajnom muzeju Slatina gdje im je prezentaciju o ratnim događanjima na širem slatinskom području održao kustos Zavičajnog muzeja Srđan Đuričić te ih upoznao s kontekstom i kronologijom Domovinskog rata istaknuvši važnost obrane slatinskog prostora za cijelu istočnu Hrvatsku, kao i posljedice rata od kojih su ljudski životi najveća žrtva kojima je plaćana samostalnost i sloboda naše domovine.

Kako bi im cijela slika događanja iz tog razdoblja bila jasnija, učenici su od ove godine imali prigodu pogledati i film „Domovinski rat na slatinskom prostoru“ na kojem su radili djelatnici Zavičajnog muzeja Slatina i profesor povijesti Dino Mataz.

Učenici 8. razreda su potom obišli bivšu liniju obrane grada Slatine i odali počast poginulim hrvatskim braniteljima na spomen obilježjima njihove pogibije, a posjetili su i Voćin gdje im je ispred spomenika nevinim žrtvama, o životu za vrijeme okupacije u Voćinu govorio predsjednik Udruge dragovoljaca i veterana Domovinskog rata Ogranak Voćin Darko Božičković koji je i sam preživio ratne strahote, a potom su saznali i nešto više o povijesti voćinske Crkve Majke Božje.

Terenska nastava završila je odavanjem počasti svim poginulima u Domovinskom ratu ispred centralnog spomen obilježja u Četekovcu.