Dan sjećanja na žrtve Domovinskog rata i Dan sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje

Autor: Lareta Žubrinić, 21. 11. 2023.

Učenici naše škole su dana 17. studenog 2023., sudjelovali u obilježavanju tužne obljetnice iz naše bliže povijesti - Dana sjećanja na žrtve Domovinskog rata i Dana sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje.

Sjećanje na taj 18. studenog 1991., koji nikada nećemo zaboraviti, započelo je u matičnoj školi već s 1. satom, kada su učenici 8. r. na satu Hrvatskoga jezika sa svojom učiteljicom Božicom gledali prigodne dokumentarne filmove i emisije o zbivanjima tijekom Domovinskoga rata. Film „Bitka za Vukovar – 5 minuta za sjećanje“ posebno ih se dojmio, nakon čega su razgovarali o braniteljima, njihovim obiteljima, o djeci koja su proživljavala strahote tijekom borbe za slobodu, kao i svojim roditeljima, učiteljima i mještanima koji su također proživjeli rat na prostoru naše općine. Čitali su odabrane „Priče iz Vukovara“ i upoznali njihova autora, Sinišu Glavaševića. Sjećanje na sve žrtve Domovinskog rata završilo je na satu Hrvatskoga jezika slušanjem pjesme „Stoji grad“ te učeničkim pismima, porukama i drugim literarnim radovima kojima su se emotivno i iskreno obratili braniteljima, njihovim obiteljima, djeci te svima koji su nedužni stradali da bismo danas živjeli u slobodnoj i neovisnoj Republici Hrvatskoj. Radove učenika 8. r. možete pročitati u videokolažu.

U područnoj školi Miljevci, učenici su sa svojom učiteljicom Jasminkom izradili golubice mira uz zapaljene lampione i cvijeće. Tijekom 3. školskog sata u matičnoj su školi svi učenici izišli na školsko igralište, gdje je komemoraciju predvodila učiteljica Povijesti, Martina. Od zapaljenih smo lampiona ispisali riječ VUKOVAR i minutom šutnje u čast svim žrtvama Domovinskog rata, ujedinili smo se sa svim učenicima u Hrvatskoj koji su činili isto. Učenici 6. razreda zajedno sa svojim razrednikom Daliborom Korpakom zapalili su lampione ispred spomen- obilježja poginulim hrvastkim braniteljima, među kojima su i naši nekadašnji učenici.

Ostatak smo aktivnosti proveli u razredima. Učenici 5. i 6. razreda, na satu Povijesti, slušali su domoljubne pjesme o Vukovaru te zaključili kako ih pune ponosom, ali i tugom. Nakon toga glagoljicom su ispisivali riječ Vukovar. Učenici 8. razreda pod satom Povijesti upoznali su se sa značenjem bitke za Vukovar za cijelu Hrvatsku, kao i s razaranjima i ratnim zločinima u Vukovaru i Škabrnji. Razgovarali smo o ljudima koji su obilježili Vukovar 1991. godine, a učenici su dobili zadatak izabrati jednu od spomenutih osoba i u Canvi izraditi plakat.

Petaši su sa svojom razrednicom Ivanom, pod Satom razrednika, također pogledali kratke dokumentarne filmove o obrani Vukovara te su crtali simbole Vukovara. Osim toga, na prozoru učionice Matematike su ispisali Vukovar jasno ističući kome daju svoju podršku.

Učenici 4. razreda sa svojom su učiteljicom Martinom Ocelić na satu Informatike vrlo motivirano radili u programu Wordart koristeći pojmove vezane uz Vukovar i Škabrnju.

Hol škole je bio prigodno ukrašen likovnim radovima učenika 6. i 8. razreda koje je učiteljica Maja motivirala da, na malo drugačiji način, prikažu simbole Vukovara.

Martina Grundler Hrala, učiteljica Povijesti,

Božica Filipović Veg, učiteljica Hrvatskoga jezika

Prezentacija:

Izvor: Martina Grundler Hrala, učiteljica Povijesti, Božica Filipović Veg, učiteljica Hrvatskog jezika