Učenicima predmetne nastave održano predavanje o štetnosti konzumiranja e-cigareta i energetskih pića

Autor: Ruža Živković, 20. 12. 2023.

U srijedu 20. prosinca 2023. učenicima predmetne nastave doktor Miodrag Beneš, specijalist javnozdravstvene medicine iz Zavoda za javno zdravstvo Sv. Rok Virovitičko – podravske županije održao je predavanje za učenike o štetnosti konzumiranja e-cigareta i energetskih pića.

Učenici naše škole vrlo su pažljivo slušali i svojim komentarima pokazali interes za ovu njima itekako aktualnu temu.

Cilj ovakvih edukacija je da mladi ljudi u razvojno ključnim godinama svog života dobiju informacije i znanja koje će utjecati na njihove stavove i ponašanja te da vode brigu o vlastitom zdravlju.

S obzirom na to da se primjećuju trendovi porasta konzumacije duhanskih proizvoda i energetskih pića među djecom i mladima, naglasak je stavljen na štetne posljedice konzumacije, osobito e- cigareta koje se često smatraju lakšim proizvodima ovisnosti  uspoređujući ih s duhanom, što je u biti, zamagljivanje istine, rekao je doktor Beneš učenicima na predavanju. Također, uslijed porasta konzumacije energetskih pića kod djece i mladih naglasio je štetnost i moguće posljedice navedenih pića koja osim velikih količina šećera sadrže i prekomjerne količine kofeina koji također izaziva ovisnost.

Letke u originalnim oblicima možete pogledati u prilozima, a u nastavku se nalazi slikovni prikaz istih.

*** letak o energetskim pićima

*** letak o štetnosti nikotinskih vrećica

*** letak o sredstvima ovisnosti

Tekst i fotografije:

Ruža Živković, pedagoginja.