Hvatač snova (Dreamcatcher)

Autor: Anamarija Roštaš Kufner, 17. 1. 2024.

Učenici 4. razreda matične škole na satu su se Izvannastavne aktivnosti okušali u izradi „hvatača snova“.

Hvatač snova je nastao u indijanskom plemenu Ojibwa. Pleli su ga djedovi i bake te zatim objesili iznad kolijevke kako bi djetešce lijepo i mirno spavalo. Vjerovalo se kako takav hvatač propušta dobre, a zaustavlja loše snove. Tradicionalno, pleli su se od grančica crvene vrbe, a za pletenje mreže rabile su se stabljike koprive. Upotrebljavalo se prirodno perje, a u svaki hvatač snova bio je upleten i jedan poludragi ili dragi kamen.

Danas su hvatači snova postali jedan od ukrasa za uređenje interijera te smo se i mi okušali u njihovoj izradi. Mi smo svoje hvatače snova izrađivali od savitljive žice, vune i gumbića. Neka loši snovi ostanu zapetljani u mreži sve do prvih zraka sunca!

Učiteljica Anamarija Roštaš Kufner