"Hate Out" - igra za učenje usmjerena protiv govora mržnje

Autor: Ruža Živković, 22. 1. 2024.

Učenici 7. i 8. razreda protekli tjedan zaigrali su edukativnu igru "Hate Out". Ovu igru učenici su igrali u sklopu prevencije nasilnog ponašanja i prevencija govora mržnje u online okruženju.

Naša pedagoginja Ruža Živković, sa učenicima sedmog i osmog razreda u sklopu preventivnih aktivnosti u ovom mjesecu odradila je sate razrednika sa učenicima na kojima su učili o online govoru mržnje, kako prepoznati govor mržnje, kako djelovati na njega i kako se postaviti u pojedinoj situaciji. Nakon kratkog izlaganja učenici su zaigrali online igru "Hate out".

To je nova edukativna igra koju je razvio Centar za mir, nenasilje i ljudska prava - Osijek, zajedno s ostalim partnerima, a u sklopu projekta LEAD-Online (Learn, Engage, Act: Digital Tools to Prevent and Counter Hate Speech Online).

To je igra koja pruža igračima devet različitih online scenarija govora mržnje, inspiriranih stvarnim događajima. Cilj je izazvati igrače da prepoznaju ključne karakteristike online govora mržnje, razumiju njihov utjecaj na žrtve te koriste protunarative putem konstruktivnog dijaloga i poruka. Kroz ovo iskustvo, igrači ne samo da se bore protiv govora mržnje, nego i doprinose izgradnji znanja i formiranju zajednice, potičući sigurnije i inkluzivnije digitalno okruženje.

Osim prevencije online govora mržnje kod učenika koja je planirana Školskim preventivnim programom, ovom aktivnošću su učenici sudjelovali i u eTwinning projektu koji rade sa pedagoginjom pod nazivom "Be Kind, Be a Role Model - An Etiquette for Gen Z and Gen Alpha".

Tekst i fotografije: Ruža Živković, pedagoginja