''Drevni i lijepi jeziče Hrvata''

Autor: Iva Idek, 28. 2. 2024.

Povodom Međunarodnoga dana materinskoga jezika (21. veljače) i Dana hrvatske glagoljice i glagoljaštva (22. veljače), učenici petoga i osmoga razreda, na satu Hrvatskoga jezika, sudjelovali su u zajedničkoj radionici sa svojim učiteljicama, Božicom Filipović Veg i Ivom Idek.

Svakoga trenutka čak 13 europskih jezika može izumrijeti, a u neposrednoj opasnosti od skorog nestanka nalaze se čak 33 jezika Europe. Iz toga je razloga potrebno aktivno sudjelovati u očuvanju materinskoga jezika.

Tom prigodom učenici su sudjelovali u različitim aktivnostima. Okušali su se u otkrivanju rebusa, a snašli su se i u ulozi lektora. Osim toga, zaigrali su natjecateljske igre Pogodi što sam, O jeziku mojem, Anglizmi napadaju i Skriveno blago. Međusobno su se natjecali i prikupljali bodove, a oni najbrži i najuspješniji bili su nagrađeni.

Zabavili smo se i usput nešto naučili. Pogledajte kako nam je bilo:

Za kraj smo ukrasili školski pano:

Cilj radionice bio je potaknuti učenike na očuvanje našega jezika i osvijestiti njegovu važnost u razvijanju mišljenja, učenju te u učenju drugih jezika.

Tekst i fotografije:
Učiteljice Hrvatskoga jezika Božica Filipović Veg i Iva Idek