Dan borbe protiv vršnjačkog nasilja ili "Dan ružičastih majica"

Autor: Ruža Živković, 29. 2. 2024.

Posljednje srijede u veljači obilježava se Dan ružičastih majica kojim se na simboličan način želi skrenuti pozornost na problem sve učestalijeg vršnjačkog nasilja u školama. Tako su se mnogobrojni učenici naše škole kao i učitelji uključili u ovu akciju i 28. veljače 2024. odjenuli ružičastu majicu.

Osim odijevanja ružičaste majice, učenici su sa svojim učiteljima i razrednicima imali poučne aktivnosti (predavanja, radionice, izrade plakata i sl.) na kojima su naučili nešto više o samom „Danu ružičastih majica“.

Obilježavanje je Dana ružičastih majica započelo u Kanadi kao znak podrške dječaku koji je trpio vršnjačko nasilje u školi samo zato što je bio odjeven u ružičastu majicu. Njegova je ružičasta majica simbolizirala potporu teško bolesnoj majci.

Vršnjačko je nasilje isticanje moći agresijom. Definira se kao negativna verbalna ili tjelesna akcija koja ima neprijateljske namjere, uznemiruje žrtvu, ponavlja se tijekom vremena, a zasniva se na nesrazmjeru moći.  Vršnjačkim se nasiljem smatra ako učeniku drugi učenik ili grupa učenika govori ili čini loše ili neugodne stvari. Zlostavljanjem se može smatrati i ako se učenika opetovano zadirkuje na način koji mu je neugodan ili ako ga se namjerno izostavlja iz aktivnosti.

Simbol borbe protiv uličnog nasilja u Hrvatskoj je Luka Ritz, rođen  u Zagrebu, maturant Grafičke škole koji je dana 1. lipnja 2008. vraćajući se u kasnim večernjim satima kući zajedno s kolegom, brutalno  pretučen na zagrebačkom Mostu slobode. Od zadobivenih ozljeda, umro je nekoliko dana kasnije, 12. lipnja 2008. Lukina smrt izazvala je šok i glasno odjeknula u cijeloj Hrvatskoj.

Obilježavanju Dana ružičastih majica priključili su se i najmlađi polaznici naše škole, naši predškolci sa svojom učiteljicom Anamarijom Roštaš Kufner.

Obilježavanju Pink shirt daya pridružili su se i učenici PŠ Miljevci sa svojom učiteljicom Jasminkom Stošić.

U nastavku možete prelistati, pogledati i pročitati brošuru namjenjenu učenicima pod nazivom "Kroz život bez nasilja" čiji su s autori mr. sc. Miroslav Venus, dr. med.; Vesna Šerepac, dipl. ped. i Siniša Brlas, prof.

Također roditelje upućujemo na nekoliko publikacija koje im mogu pomoći u prepoznavanju nasilja kod djece, djelovanju u segmentu prevencije nasilja te pomoći u osnaživanju djece za nenasilje.

Fotografije: Iva Idek, Anamarija Roštaš Kufner i Jasminka Stošić (učiteljice naše škole)

Tekst: Ruža Živković, pedagoginja