Međunarodni Dan broja pi

Autor: Ivana Škrobo, 24. 3. 2024.

Svjetski Dan matematike i Dan broja π obilježili smo 14. ožujka 2024.

Dana 14. ožujka obilježava se  Dan broja pi, a također i rođendan Alberta Einsteina.

Pi je matematička konstanta, danas široko primjenjivana u matematici i fizici. Definira se kao odnos opsega i promjera kruga.  Njegova vrijednost zaokružena na dvije decimale iznosi 3.14. Zato se baš datum 14. 3 odredio kao dan broja Pi.

Učenici 7. razreda istraživali su koje su sve zanimljivosti vezane za broj π te su svoje radove prezentirali prijateljima iz razreda.

Obilježavanje Dana broja  π nastavili smo posjetom školi Josipa Kozarca u Slatini, gdje smo sudjelovali na zanimljivim i poučnim radionicama. Zanimljivu prezentaciju „Rubikova kocka“ održao je učenik Andrej Vranješ koji je pokazao nevjerojatnu brzinu u slaganju Rubikove kocke složivši je za 33.92 sekunde.

Radionicu „Financijska pismenost“ vodila je profesorica Marijana Špoljarić s Veleučilišta u Virovitici. Radionica dizajnirana za učenike šestih razreda osnovne škole,  pruža praktično iskustvo u rješavanju slučajeva povezanih s neodgovornim financijskim ponašanjem.

Raspoređeni po timovima učenici preuzimaju uloge financijskih detektiva, analizirajući situacije, identificirajući pogreške u trošenju novca i donoseći pametnije financijske odluke. Cilj igre je osvijestiti učenike o važnosti postavljanja prioriteta u financijskom trošenju, osnovama financijskog planiranja, uključujući budžetiranje i štednju, te kako svakodnevne odluke o trošenju utječu na financijsku dobrobit. Ova igra potiče na kritičko razmišljanje o posljedicama financijskih odluka i primjenu matematičkih vještina u izradi budžeta i planiranju štednje.