Život s invaliditetom - razvoj bontona prema osobama sa invaliditetom

Autor: Ruža Živković, 26. 3. 2024.

Na satima razrednika i njemačkog jezika sa učenicima 5. i 6. razreda pedagoginja Ruža Živković i učiteljica njemačkog jezika Dragana Dropulja održale su edukativne radionice vezano uz eTwinning projekt pod nazivom "Be Kind, Be a Role Model - An Etiquette for Gen Z and Gen Alpha" u kojem se učenike poučava u prihvaćanju različitosti te toleranciji i bontonu u odnosima sa diskriminiranim i ranjivim skupinama društva.

Mjesec ožujak bio je posvećen radu na bontonu prema osobama s invaliditetom. Učenici su se prvo upoznali sa vrstama invalidnosti, kako one mogu nastati, a potom su raspravljali kako se treba odnositi prema takvim osobama, uvažavajući njihovu osobnost, dignitet u društvu i dr.

Na kraju su učenici kroz zanimljive pokuse uvidjeli kako je osobama s invaliditetom u svakodnevnom životu i radu kao i sudjelovanju u društvu i aktivnom životu. Posebno smo obrađivali temu sljepoće, a kako su se učenici zavezanih očiju snašli u obavljaju jednostavnih svakodnevnih radnji pogledajte u dva priložena video uratka.

Cilj radionica bio je educirati učenike i potaknuti razumijevanje za potrebe slijepih osoba te što veće uključivanje djece s TUR u raznovrsne aktivnosti.

Sudjelovanjem na ovim radionicama učenici se potiču na razumijevanje i prihvaćanje različitosti te razvijanje empatije prema osobama s oštećenim vidom.

Tekst: Ruža Živković, pedagoginja

Video: Dragana Dropulja, učiteljica njemačkog jezika