Metodický kurz pre učiteľov v Modre-Harmónii
Autor: Maja Kanđera, 25. 10. 2015.
Aj tento rok sa už tradične konal metodický seminár pre učiteľov s vyučovacím jazykom slovenským v zahraničí v meste Modra –Harmónia (Študijné a kongresové stredisko CĎV UK v Modre – Harmónii) v termíne od 18.10. do 23. 10.
Z Chorvátska sa zúčastnili Andrej Kuric, poradca pre slovenský jazyk, učiteľ slovenského jazyka Josip Kvasnovský a učiteľky slovenského jazyka Jelena Dejanovićová a Maja Kanđerová.
Tentokrát seminár bol zameraný na odbornú tému Využitie informačno-komunikačných technológii (IKT) vo vyučovaní predmetu. Takáto téma určite pomohla mnohými ako pomôcka ale aj ako opakovanie toho, ako nám IKT môže pomôcť vo výučbe. Cieľom bolo zvyšovať funkčnú informačnú gramotnosť pedagogických zamestnancov v oblasti IKT a rozvíjať ich kľúčové kompetencie na štandardných výkonoch pedagogickej činnosti. Takže, počas seminára, prednášky a aktivity boli zamerané na analyzu možnosti využitia internetu, multimédií, IKT nástrojov a metodických postupov pre skvalitnenie vyučovacieho procesu.
Domáci, ako vždy, pre nás pripravili kvalitný a dynamický program, takže sme sa počas týždňa viac toho naučili a zopakovali si vedomosti a možnosti programa MS Office a Hot potatoes. Takisto, naučili sme sa pracovať s interaktívnou tabuľou. Okrem toho, navštívili sme Bratislavu a tam sa stretli s kolegami z MŠ a ZŠ v Odborárskej ulice 2. Žiaci pre nás pripravili vyborný program a ukazali nám svoje vedomosti z úpravy fotografií. Domáci pre nás pripravili aj exurziu do Nitry, kde sme si pozreli Nitriansky hrad a zopakovali si vedomosti o Nitre a jej dejinách a užili si prekrásnu vnútornosť a prostredie starobylej katerdrály (bazilike) sv. Emeráma.
Program seminára bol naozaj veľmi užitočný, lebo sa učitelia dozvedeli ako ako pre deti urobiť kvízy, doplňovačky, krížovatky a podobne veci a pomôcky, ktoré môžeme používať vo vyučovaní. Veľa sme sa toho naučili a doučili a dúfame, že sa s kolegami zas stretneme a že aj nabudúce budeme spolupracovať a navzájom sa navštevovať, aby aj my naším slovenským kolegom ukázali to, čo my a naše deti vieme.
Slovački jezik po modelu C u OŠ Vladimira Nazora Nova Bukovica
Izborni predmet slovački jezik i kultura u OŠ Vladimira Nazora u Novoj Bukovici izvodi se na hrvatskom i slovačkom jeziku. Učimo jezik i njegujemo kulturu slovačke nacionalne manjine (geografiju, povijest, glazbenu i likovnu kulturu).
Nastava se održava u kombiniranim odjelima, i to: ponedjeljkom za razrednu nastavu (za učenike od 1. do 4. razreda), te četvrtkom za predmetnu nastavu (za učenike od 5. do 8. razreda) u PŠ Miljevci.
Prijevoz učenika, kao i udžbenici su osigurani od strane Slovačkog kulturnog centra u Našicama.
Kome je namijenjen slovački jezik?
Izbornu nastavu slovačkoga jezika mogu pohađati svi učenici iz svih razreda OŠ Vladimira Nazora u Novoj Bukovici.
Zašto učimo slovački jezik u našoj školi?
U našoj zajednici slovački je jezik aktivno prisutan od 19. stoljeća. Slovaci su se naselili u ova područja u potrazi za poslom (prije svega krčenje šuma) te su odlučili započeti ovdje novi život, a zadržali su naravno i svoj jezik i kulturu koju i dan danas prenose s koljena na koljeno.
Tako danas imamo potomke Slovaka u Miljevcima, gdje se nalazi i naša područna škola, Zokovom Gaju, Našicama, Jelisavcu, Iloku, Požegi, Lipovljanima, Josipovcu Punitivačkom, Jurjevcu Punitovačkom, Osijeku i dr.
Slovaci su zadržali svoj jezik i kulturu, a ponešto su o tome prenijeli i svojim susjedima. Tako danas imamo manifestacije poput Miljevačkih dana kukuruza (gdje se svake godine predstavljaju i naši učenici), Večer polesnjaka u Našičkom Markovcu, Večer korbačíka u Jelisavcu i dr. koje su uvijek odlično posjećene.
Isto tako, u kulturnom životu naših gradova i sela vrlo su aktivne Matice slovačke, koje organiziraju manifestacije, folklorne večeri, druženja, uče djecu slovački folklor, podupiru učenje slovačkog jezika u školama, odlaze u druge zemlje pokazati svoje umijeće, te jednostavno djeluju kao mostovi suradnje.
Koje su prednosti učenja slovačkoga jezika?
Slovački jezik pripada slavenskoj grupi jezika te nam je s time vrlo blizak. Dobro je znati i da znanje jednog svjetskog jezika u našem društvu više nije dovoljno.
Pohađajući izbornu nastavu slovačkoga jezika učenici dobivaju mogućnost otići u Slovačku na ljetnu školu (vremenski okvir: lipanj-kolovoz), te iz prve ruke učiti jezik i upoznati svoje vršnjake iz drugih zemalja. Također imaju mogućnost kreativnog likovnog i pismenog izražavanja, a njihovi radovi objavljuju se, zajedno s radovima ostalih učenika iz škola u kojima se uči slovački jezik, u našem godišnjem dječjem zborniku Kvapky.
Isto tako, učenici se mogu upoznati sa svojim vršnjacima iz susjednih škola u Slavoniji na godišnjoj literarno-recitatorsko-dramskoj smotri Slovenčina moja, te pokazati svoje znanje.
Novost je da od prošle godine sudjelujemo i na natjecanju fotografije i kratkog filma, na kojem učenici imaju mogućnost dobiti vrijedne nagrade. Učeničke fotografije šalju se u Bansku Bystricu na Sveučilište Mateja Bela, a pobjednici su nagrađeni putovanjem na dva dana u Bansku Bystricu, gdje sudjeluju na animacijskim radionicama sa djecom iz Europe, dobivaju certifikat o sudjelovanju te preuzimaju svoju nagradu.