Škola u prirodi (24.6.-3.7.2016.)
Autor: Maja Kanđera, 10. 7. 2016.
I ove su godine učenici koji idu na izbornu nastavu slovačkog jezika imali mogućnost otići na 10 dana u Republiku Slovačku kako bi usavršili svoje jezično znanje, ali i dobili nova znanja o kulturi, povijesti i identitetu Slovačke. Naravno, nova prijateljstva i lijepa iskustva dolaze u paketu :)
Ove je godine iz naše škole u Republiku Slovačku u mjesto Terchová-Vrátna dolina, otišla učenica 6. razreda Elena Koleno.
Tema ovogodišnje škole u prirodi bili su obrti i podizanje svijesti o važnosti očuvanja starih obrta. Zbog toga su djeca bila raspoređena u 8 skupina po imenima obrta (ratari, pastiri, lončari, obućari, splavari, kovači, tkači). Djeca su u nekim aktivnostima bila podijeljena po dobi i znanju jezika na 1. i 2. stupanj.
Cilj podjele u skupine bilo je međusobno upoznavanje djece, razvoj timskog rada, njegovanje međusobne komunikacije na slovačkom jeziku, upoznavanje slovačke kulture, zajedničko rješavanje problema, uzajamno pomaganje učenika u skupini, te razvoj pozitivnog natjecateljskog duha.
Kako je škola u prirodi namjenjena djeci, Elena Koleno i Paulina Kuric (učenica iz OŠ I.G.Kovačića Zdenci) napisale su kratak izvještaj:
Zajedno s učiteljicom Majom Kanđera krenule smo u mjesto Terchova u hotel Boboty u sobe s balkonima i predivnim pogledom na planine i vrhove. koristili smo razne prostorije, bazen za kupanje, te dvoranu za društvene aktivnosti u kojoj smo svaki dan provodili najviše vremena. Sve to nalazilo se u prekrasnom i tihom kraju naše divne Slovačke.
Osim Pauline i mene, školu u prirodi posjetili su učenici koji također uče slovački jezik i kulturu u svojim školama, a to su učenici iz sljedećih mjesta: Jakšić, Ilok, Osijek, Našički Markovac, Jelisavac, Višnjevac, Međurić, Zdenci, Josipovac Punitovački. Sveukupno bilo je 40 učenika i 3 učitelja iz Hrvatske.
Naš cjelodnevni program bio je ispunjen raznim aktivnostima. Prijepodne smo obilazili razna mjesta okolice Terchove, a poslijepodne su bila organizirana razna sportska natjecanja, dječje igre i izleti.
Uživale smo u druženju sa svojim vršnjacima iz ostalih mjesta naše zemlje kao i s učenicima iz Poljske te smo stekle nova prijateljstva, a i naučile poneke poljske riječi čak i brojalicu, koja se na našem jeziku zove ,,Bratec Martin'' to smo recitirali za doručkom. Bili smo podijeljeni u grupe zajedno sa djecom iz Poljske po nazivima.
Od prirodnih ljepota, posjetili smo Vratnu dolinu, vrh Chleb, Janošikove diery, skanzen Vychylovku.
Zadnji dan našeg boravka obilježili smo priredbom
.
U Slovačkoj, u školi prirode je bilo divno, pomalo naporno, ali zabavno, još jednom zahvaljujemo najboljoj učiteljici slovačkog jezika što nam je to priuštila. I što smo stekli nova prijateljstva, i iskustva. Još jedno veliko hvala što smo dobile tu mogućnost otići onamo i tko god je bio svi znaju da je tamo jako lijepo, zato ako vam se pruži prilika da odete, svakako odite nećete požaliti!
Projekt je financiran kroz suradnju Ministarstva školstva Republike Slovačke i Ministarstva znanosti, obrazovanja i športa Republike Hrvatske posredništvom Slovačkog kulturnog centra u Našicama zaduženog za školstvo i obrazovanje na slovačkom jeziku u Republici Hrvatskoj po modelu C. I ovim putem bismo im opet zahvalili.
Veselimo se sljedećoj godini, novim iskustvima, prijateljima i novoj lokaciji škole u prirodi u Slovačkoj :)
Slovački jezik po modelu C u OŠ Vladimira Nazora Nova Bukovica
Izborni predmet slovački jezik i kultura u OŠ Vladimira Nazora u Novoj Bukovici izvodi se na hrvatskom i slovačkom jeziku. Učimo jezik i njegujemo kulturu slovačke nacionalne manjine (geografiju, povijest, glazbenu i likovnu kulturu).
Nastava se održava u kombiniranim odjelima, i to: ponedjeljkom za razrednu nastavu (za učenike od 1. do 4. razreda), te četvrtkom za predmetnu nastavu (za učenike od 5. do 8. razreda) u PŠ Miljevci.
Prijevoz učenika, kao i udžbenici su osigurani od strane Slovačkog kulturnog centra u Našicama.
Kome je namijenjen slovački jezik?
Izbornu nastavu slovačkoga jezika mogu pohađati svi učenici iz svih razreda OŠ Vladimira Nazora u Novoj Bukovici.
Zašto učimo slovački jezik u našoj školi?
U našoj zajednici slovački je jezik aktivno prisutan od 19. stoljeća. Slovaci su se naselili u ova područja u potrazi za poslom (prije svega krčenje šuma) te su odlučili započeti ovdje novi život, a zadržali su naravno i svoj jezik i kulturu koju i dan danas prenose s koljena na koljeno.
Tako danas imamo potomke Slovaka u Miljevcima, gdje se nalazi i naša područna škola, Zokovom Gaju, Našicama, Jelisavcu, Iloku, Požegi, Lipovljanima, Josipovcu Punitivačkom, Jurjevcu Punitovačkom, Osijeku i dr.
Slovaci su zadržali svoj jezik i kulturu, a ponešto su o tome prenijeli i svojim susjedima. Tako danas imamo manifestacije poput Miljevačkih dana kukuruza (gdje se svake godine predstavljaju i naši učenici), Večer polesnjaka u Našičkom Markovcu, Večer korbačíka u Jelisavcu i dr. koje su uvijek odlično posjećene.
Isto tako, u kulturnom životu naših gradova i sela vrlo su aktivne Matice slovačke, koje organiziraju manifestacije, folklorne večeri, druženja, uče djecu slovački folklor, podupiru učenje slovačkog jezika u školama, odlaze u druge zemlje pokazati svoje umijeće, te jednostavno djeluju kao mostovi suradnje.
Koje su prednosti učenja slovačkoga jezika?
Slovački jezik pripada slavenskoj grupi jezika te nam je s time vrlo blizak. Dobro je znati i da znanje jednog svjetskog jezika u našem društvu više nije dovoljno.
Pohađajući izbornu nastavu slovačkoga jezika učenici dobivaju mogućnost otići u Slovačku na ljetnu školu (vremenski okvir: lipanj-kolovoz), te iz prve ruke učiti jezik i upoznati svoje vršnjake iz drugih zemalja. Također imaju mogućnost kreativnog likovnog i pismenog izražavanja, a njihovi radovi objavljuju se, zajedno s radovima ostalih učenika iz škola u kojima se uči slovački jezik, u našem godišnjem dječjem zborniku Kvapky.
Isto tako, učenici se mogu upoznati sa svojim vršnjacima iz susjednih škola u Slavoniji na godišnjoj literarno-recitatorsko-dramskoj smotri Slovenčina moja, te pokazati svoje znanje.
Novost je da od prošle godine sudjelujemo i na natjecanju fotografije i kratkog filma, na kojem učenici imaju mogućnost dobiti vrijedne nagrade. Učeničke fotografije šalju se u Bansku Bystricu na Sveučilište Mateja Bela, a pobjednici su nagrađeni putovanjem na dva dana u Bansku Bystricu, gdje sudjeluju na animacijskim radionicama sa djecom iz Europe, dobivaju certifikat o sudjelovanju te preuzimaju svoju nagradu.