preskoči na sadržaj

Osnovna škola Vladimira Nazora Nova Bukovica

Vijesti

Lara i Stjepan predstavljali Školu i županiju na manifestaciji "Slovenčina moja"

Autor: Dominik Rajačić, 12. 11. 2018.

   U subotu, 10. studenoga, u Markovcu Našičkom održana je jubilarna 25. literarno-dramsko-recitatorska smotra „Slovenčina moja“ na kojoj su nastupili i učenici naše škole, polaznici izborne nastave Slovačkog jezika i kulture - Lara Dolovski i Stjepan Sobol kao jedini predstavnici Virovitičko-podravske županije.

   I ove je godine naša škola sudjelovala na smotri „Slovenčina moja“ na kojoj se već dugi niz godina susreću učenici i učitelji svih onih škola iz nekoliko hrvatskih županija u kojima se njeguje slovački jezik i kultura te se učenicima ustupa pozornica kako bi pokazali plodove svog vrijednog rada.

   Ove su nas godine na smotri predstavili učenici četvrtog razreda PŠ Miljevci, Lara Dolovski i Stjepan Sobol koji su nas recitacijama pjesama „Madam Jeseň“ i „Chlieb náš každodenný“ uveli u šarenu i hladnu jesen te podsjetili da kruh na stol ne dolazi samo tako, zbog čega ga moramo poštovati.

   Svoje su pjesme uvježbavali su pod vodstvom učitelja Slovačkog jezika i kulture, Dominika Rajačića i učiteljice Jasminke Stošić, a s obzirom na činjenicu da se njihova izvedba osobito svidjela nazočnoj publici i sudionicima ove zapažene kulturne priredbe, sa zadovoljstvom možemo konstatirati da su naši  odabrani predstavnici i ovom prigodom odlično prezentirali svoje vještine te primjereno predstavili našu školu!

  Naša škola bila je jedna od trinaest prisutnih na smotri na kojoj smo uživali gledajući naše male prijatelje iz drugih gradova koji su nas zabavljali recitacijama, pjevanjem te kratkim i veselim igrokazima, a na smotri je nazočila i konzulica u Veleposlanstvu Republike Slovačke u Zagrebu Linda Karašova te saborski zastupnik za češku i slovačku nacionalnu manjinu Vladimir Bilek.

 Ravnateljica Lareta Žubrinić, također je, uz učitelja Dominika, bila u pratnji i iz publike bodrila naše učenike, no uspjela je snimiti i poslati nam nekoliko fotografija koje želimo podijeliti sa svima vama, kako biste se i vi uvjerili u prezentacijske vještine i sposobnosti naših učenika.

  Na samoj smotri predstavljena je i zbirka učeničkih likovnih i literarnih radova  na slovačkome jeziku "Kvapky IX" u kojoj se našla i dva rada naših učenika Elene Koleno i Renata Lukačeka. 

  Po završetku programa, zaputili smo se u našičku Osnovnu školu kralja Tomislava gdje su nas domaćini počastili ručkom, nakon kojeg smo, siti i zadovoljni, krenuli kući. 

 Za vrlo uspješan nastup našim recitatorima i njihovom učitelju ovim putem upućujemo ČESTITKE! Ujedno poručujemo našim  miljevačkim četvrtašima, koji su nesebično odvojili svoje subotnje slobodno vrijeme kako bi nas zastupali na markovačkoj smotri, da smo, niti „mrvicu manje“ u usporedbi s njihovim roditeljima, ponosni na njihov rad i rezultate!

 

 

 

 


Izvor: Dominik Rajačić, učitelj slovačkog jezika, Jasminka Stošić, učiteljica PŠ MIljevci 1. i 4. razred (tekst), Lareta Žubrinić, ravnateljica (foto)


Slovački jezik - model C

Slovački jezik po modelu C u OŠ Vladimira Nazora Nova Bukovica

                                 

Izborni predmet slovački jezik i kultura u OŠ Vladimira Nazora u Novoj Bukovici izvodi se na hrvatskom i slovačkom jeziku. Učimo jezik i njegujemo kulturu slovačke nacionalne manjine (geografiju, povijest, glazbenu i likovnu kulturu). 

Nastava se održava u kombiniranim odjelima, i to: ponedjeljkom za razrednu nastavu (za učenike od 1. do 4. razreda), te četvrtkom za predmetnu nastavu (za učenike od 5. do 8. razreda) u PŠ Miljevci.

Prijevoz učenika, kao i udžbenici su osigurani od strane Slovačkog kulturnog centra u Našicama.

 

Kome je namijenjen slovački jezik?

Izbornu nastavu slovačkoga jezika mogu pohađati svi učenici iz svih razreda OŠ Vladimira Nazora u Novoj Bukovici.

 

Zašto učimo slovački jezik u našoj školi?

    U našoj zajednici slovački je jezik aktivno prisutan od 19. stoljeća. Slovaci su se naselili u ova područja u potrazi za poslom (prije svega krčenje šuma) te su odlučili započeti ovdje novi život, a zadržali su naravno i svoj jezik i kulturu koju i dan danas prenose s koljena na koljeno.

Tako danas imamo potomke Slovaka u Miljevcima, gdje se nalazi i naša područna škola, Zokovom Gaju, Našicama, Jelisavcu, Iloku, Požegi, Lipovljanima, Josipovcu Punitivačkom, Jurjevcu Punitovačkom, Osijeku i dr.

Slovaci su zadržali svoj jezik i kulturu, a ponešto su o tome prenijeli i svojim susjedima. Tako danas imamo manifestacije poput Miljevačkih dana kukuruza (gdje se svake godine predstavljaju i naši učenici), Večer polesnjaka u Našičkom Markovcu, Večer korbačíka u Jelisavcu i dr. koje su uvijek odlično posjećene.

Isto tako, u kulturnom životu naših gradova i sela vrlo su aktivne Matice slovačke, koje organiziraju manifestacije, folklorne večeri, druženja, uče djecu slovački folklor, podupiru učenje slovačkog jezika u školama, odlaze u druge zemlje pokazati svoje umijeće, te jednostavno djeluju kao mostovi suradnje.

 

Koje su prednosti učenja slovačkoga jezika?

Slovački jezik pripada slavenskoj grupi jezika te nam je s time vrlo blizak. Dobro je znati i da znanje jednog svjetskog jezika u našem društvu više nije dovoljno.

   Pohađajući izbornu nastavu slovačkoga jezika učenici dobivaju mogućnost otići u Slovačku na ljetnu školu (vremenski okvir: lipanj-kolovoz), te iz prve ruke učiti jezik i upoznati svoje vršnjake iz drugih zemalja. Također imaju mogućnost kreativnog likovnog i pismenog izražavanja, a njihovi radovi objavljuju se, zajedno s radovima ostalih učenika iz škola u kojima se uči slovački jezik, u našem godišnjem dječjem zborniku Kvapky.

Isto tako, učenici se mogu upoznati sa svojim vršnjacima iz susjednih škola u Slavoniji na godišnjoj literarno-recitatorsko-dramskoj smotri Slovenčina moja, te pokazati svoje znanje.

Novost je da od prošle godine sudjelujemo i na natjecanju fotografije i kratkog filma, na kojem učenici imaju mogućnost dobiti vrijedne nagrade. Učeničke fotografije šalju se u Bansku Bystricu na Sveučilište Mateja Bela, a pobjednici su nagrađeni putovanjem na dva dana u Bansku Bystricu, gdje sudjeluju na animacijskim radionicama sa djecom iz Europe, dobivaju certifikat o sudjelovanju te preuzimaju svoju nagradu.

 

 


eTwinning school mission

e-Dnevnik
Ponosni!

Erasmus+ | Program EU-a za obrazovanje, osposobljavanje, mlade i sport

 

 

Kalendar 2023/2024

Energetska obnova škole

Projekt je sufinancirala

Europska unija iz

Europskog fonda za regionalni razvoj

Škole -susjedi i prijatelji

CMS za škole logo
Osnovna škola Vladimira Nazora Nova Bukovica / Zagrebačka 28, HR-33518 Nova Bukovica / os-vnazora-novabukovica.skole.hr / skola@os-vnazora-novabukovica.skole.hr
preskoči na navigaciju