SLOVAČKA TRADICIJSKA PRIREDBA U MILJEVCIMA!
Autor: Jasminka Stošić, 19. 9. 2023.
U Miljevcima su u subotu, 16. rujna 2023. g. , u organizaciji Udruge „Matica slovačka Miljevci”, održani „16. miljevački dani kukuruza”.
Ovoj veseloj svečanosti tradicijske glazbe i slovačke kulture nazočili su brojni ugledni gosti:
- Igor Andrović, župan Virovitičko – podravske županije
- Tomislav Bračun, načelnik Općine Nova Bukovica
- Mirko Vavra, predsjednik Saveza Slovaka
- Franjo Kraljik, predsjednik Vijeća Općine Nova Bukovica
- Anica Milosavljević, član Vijeća Općine Nova Bukovica i predsjednica KUD – a „Lipa”, Nova Bukovica
- Đuro Sobol, dugogodišnji (bivši) predsjednik „Matice slovačke Miljevci”
Svojim dolaskom priredbu su uveličali i mnogi mještani Miljevaca i okolnih naselja.
Nakon pozdravnog govora gospođe Jasne Matota, aktualne predsjednice „Matice slovačke Miljevci”, župan Andrović proglasio je „16. miljevačke dane kukuruza” otvorenima.
Poslije uvodnog dijela priredbe uslijedili su nastupi miljevačkih domaćina i gostujućih kulturno – umjetničkih društava koji njeguju običaje i kulturu slovačke manjine diljem naše domovine.
Učenici naše škole sudjelovali su aktivno i na ovogodišnjoj miljevačkoj priredbi:
- nastupom učenika koji djeluju u sastavu miljevačke udruge
- nastupom učenika naše područne škole.
Tako je i ova školska godina svim našim miljevačkim učenicima počela u znaku veselja, plesa i slovačkih tradicijskih običaja.
Zabava se, i nakon službenog dijela ove iznimno dobro organizirane priredbe, produžila i potrajala do kasnih večernjih sati - na radost svih okupljenih sudionika, a organizatori su se i ove godine potvrdili kao sposobni i gostoljubivi domaćini, koji svojim višegodišnjim predanim radom zaslužuju pažnju svojih mještana, kao i šire društvene zajednice.
Upravo zahvaljujući njima Miljevci već godinama zauzimaju zapaženo mjesto na karti folklornih događanja našeg zavičaja te s pravom zaslužuju „titulu” MALOG SELA VELIKOGA SRCA!
Slovački jezik po modelu C u OŠ Vladimira Nazora Nova Bukovica
Izborni predmet slovački jezik i kultura u OŠ Vladimira Nazora u Novoj Bukovici izvodi se na hrvatskom i slovačkom jeziku. Učimo jezik i njegujemo kulturu slovačke nacionalne manjine (geografiju, povijest, glazbenu i likovnu kulturu).
Nastava se održava u kombiniranim odjelima, i to: ponedjeljkom za razrednu nastavu (za učenike od 1. do 4. razreda), te četvrtkom za predmetnu nastavu (za učenike od 5. do 8. razreda) u PŠ Miljevci.
Prijevoz učenika, kao i udžbenici su osigurani od strane Slovačkog kulturnog centra u Našicama.
Kome je namijenjen slovački jezik?
Izbornu nastavu slovačkoga jezika mogu pohađati svi učenici iz svih razreda OŠ Vladimira Nazora u Novoj Bukovici.
Zašto učimo slovački jezik u našoj školi?
U našoj zajednici slovački je jezik aktivno prisutan od 19. stoljeća. Slovaci su se naselili u ova područja u potrazi za poslom (prije svega krčenje šuma) te su odlučili započeti ovdje novi život, a zadržali su naravno i svoj jezik i kulturu koju i dan danas prenose s koljena na koljeno.
Tako danas imamo potomke Slovaka u Miljevcima, gdje se nalazi i naša područna škola, Zokovom Gaju, Našicama, Jelisavcu, Iloku, Požegi, Lipovljanima, Josipovcu Punitivačkom, Jurjevcu Punitovačkom, Osijeku i dr.
Slovaci su zadržali svoj jezik i kulturu, a ponešto su o tome prenijeli i svojim susjedima. Tako danas imamo manifestacije poput Miljevačkih dana kukuruza (gdje se svake godine predstavljaju i naši učenici), Večer polesnjaka u Našičkom Markovcu, Večer korbačíka u Jelisavcu i dr. koje su uvijek odlično posjećene.
Isto tako, u kulturnom životu naših gradova i sela vrlo su aktivne Matice slovačke, koje organiziraju manifestacije, folklorne večeri, druženja, uče djecu slovački folklor, podupiru učenje slovačkog jezika u školama, odlaze u druge zemlje pokazati svoje umijeće, te jednostavno djeluju kao mostovi suradnje.
Koje su prednosti učenja slovačkoga jezika?
Slovački jezik pripada slavenskoj grupi jezika te nam je s time vrlo blizak. Dobro je znati i da znanje jednog svjetskog jezika u našem društvu više nije dovoljno.
Pohađajući izbornu nastavu slovačkoga jezika učenici dobivaju mogućnost otići u Slovačku na ljetnu školu (vremenski okvir: lipanj-kolovoz), te iz prve ruke učiti jezik i upoznati svoje vršnjake iz drugih zemalja. Također imaju mogućnost kreativnog likovnog i pismenog izražavanja, a njihovi radovi objavljuju se, zajedno s radovima ostalih učenika iz škola u kojima se uči slovački jezik, u našem godišnjem dječjem zborniku Kvapky.
Isto tako, učenici se mogu upoznati sa svojim vršnjacima iz susjednih škola u Slavoniji na godišnjoj literarno-recitatorsko-dramskoj smotri Slovenčina moja, te pokazati svoje znanje.
Novost je da od prošle godine sudjelujemo i na natjecanju fotografije i kratkog filma, na kojem učenici imaju mogućnost dobiti vrijedne nagrade. Učeničke fotografije šalju se u Bansku Bystricu na Sveučilište Mateja Bela, a pobjednici su nagrađeni putovanjem na dva dana u Bansku Bystricu, gdje sudjeluju na animacijskim radionicama sa djecom iz Europe, dobivaju certifikat o sudjelovanju te preuzimaju svoju nagradu.