Škola u prirodi u Slovačkoj
Autor: Dominik Rajačić, 24. 10. 2023.
I ove su godine naše učenice koje polaze nastavu slovačkog jezika otputovale u Slovačku.
Naše tri učenice, Marta Terek, Anja Dorčak i Tena Bužonja dio su ljetnih praznika provele u Slovačkoj. Tamo su, osim druženja s vršnjacima iz drugih škola u kojima se također uči slovački jezik, imale prilike upoznati ovu krasnu zemlju i njene ljude te isprobati neke od slovačkih specijaliteta.
Naše su učenice, zajedno s kolegama iz drugih hrvatskih i poljskih škola, a u pratnji hrvatskih i slovačkih učiteljica, provele deset dana u učenju jezika na zanimljiv način kroz igru i glumu te odlazeći na mnogobrojne izlete koje su za njih organizirali domaćini.
Tako su posjetili jedan od najvećih slovačkih gradova te administrativno srce središnje Slovačke, Bansku Bystricu, Oravský hrad, rudarsko naselje Špania dolina, seoski muzej Kalište i mnoga druga zanimljiva mjesta, što su nam potvrdile i naše učenice:
"Upoznavali smo se s kulturom i tradicijom, bavili se raznim aktivnostima i bilo je jako zanimljivo", potvrdila nam je Anja. "Jako mi je drago da sam bila, htjela bih opet ići, bilo je tako lijepo da ću ovo putovanje pamtiti cijeli život", kaže Marta, a Tena dodaje "upoznala sam mnogo novih ljudi i krasnih prijatelja".
Jako nam je drago da su se naše učenice tako lijepo provele te ovim putem zahvaljujemo Slovačkom kulturnom centru u Našicama što nam je omogućio da i ove godine sudjelujemo na ovom krasnom putovanju te učiteljicama u pratnji što su pazile na naše učenice i dodatno im uljepšale cijeli doživljaj.
Tekst: Dominik Rajačić, učitelj slovačkog jezika
Foto: Marta Terek, TV Našice
Slovački jezik po modelu C u OŠ Vladimira Nazora Nova Bukovica
Izborni predmet slovački jezik i kultura u OŠ Vladimira Nazora u Novoj Bukovici izvodi se na hrvatskom i slovačkom jeziku. Učimo jezik i njegujemo kulturu slovačke nacionalne manjine (geografiju, povijest, glazbenu i likovnu kulturu).
Nastava se održava u kombiniranim odjelima, i to: ponedjeljkom za razrednu nastavu (za učenike od 1. do 4. razreda), te četvrtkom za predmetnu nastavu (za učenike od 5. do 8. razreda) u PŠ Miljevci.
Prijevoz učenika, kao i udžbenici su osigurani od strane Slovačkog kulturnog centra u Našicama.
Kome je namijenjen slovački jezik?
Izbornu nastavu slovačkoga jezika mogu pohađati svi učenici iz svih razreda OŠ Vladimira Nazora u Novoj Bukovici.
Zašto učimo slovački jezik u našoj školi?
U našoj zajednici slovački je jezik aktivno prisutan od 19. stoljeća. Slovaci su se naselili u ova područja u potrazi za poslom (prije svega krčenje šuma) te su odlučili započeti ovdje novi život, a zadržali su naravno i svoj jezik i kulturu koju i dan danas prenose s koljena na koljeno.
Tako danas imamo potomke Slovaka u Miljevcima, gdje se nalazi i naša područna škola, Zokovom Gaju, Našicama, Jelisavcu, Iloku, Požegi, Lipovljanima, Josipovcu Punitivačkom, Jurjevcu Punitovačkom, Osijeku i dr.
Slovaci su zadržali svoj jezik i kulturu, a ponešto su o tome prenijeli i svojim susjedima. Tako danas imamo manifestacije poput Miljevačkih dana kukuruza (gdje se svake godine predstavljaju i naši učenici), Večer polesnjaka u Našičkom Markovcu, Večer korbačíka u Jelisavcu i dr. koje su uvijek odlično posjećene.
Isto tako, u kulturnom životu naših gradova i sela vrlo su aktivne Matice slovačke, koje organiziraju manifestacije, folklorne večeri, druženja, uče djecu slovački folklor, podupiru učenje slovačkog jezika u školama, odlaze u druge zemlje pokazati svoje umijeće, te jednostavno djeluju kao mostovi suradnje.
Koje su prednosti učenja slovačkoga jezika?
Slovački jezik pripada slavenskoj grupi jezika te nam je s time vrlo blizak. Dobro je znati i da znanje jednog svjetskog jezika u našem društvu više nije dovoljno.
Pohađajući izbornu nastavu slovačkoga jezika učenici dobivaju mogućnost otići u Slovačku na ljetnu školu (vremenski okvir: lipanj-kolovoz), te iz prve ruke učiti jezik i upoznati svoje vršnjake iz drugih zemalja. Također imaju mogućnost kreativnog likovnog i pismenog izražavanja, a njihovi radovi objavljuju se, zajedno s radovima ostalih učenika iz škola u kojima se uči slovački jezik, u našem godišnjem dječjem zborniku Kvapky.
Isto tako, učenici se mogu upoznati sa svojim vršnjacima iz susjednih škola u Slavoniji na godišnjoj literarno-recitatorsko-dramskoj smotri Slovenčina moja, te pokazati svoje znanje.
Novost je da od prošle godine sudjelujemo i na natjecanju fotografije i kratkog filma, na kojem učenici imaju mogućnost dobiti vrijedne nagrade. Učeničke fotografije šalju se u Bansku Bystricu na Sveučilište Mateja Bela, a pobjednici su nagrađeni putovanjem na dva dana u Bansku Bystricu, gdje sudjeluju na animacijskim radionicama sa djecom iz Europe, dobivaju certifikat o sudjelovanju te preuzimaju svoju nagradu.