Hrvatska udruga učeničkih zadruga

Učenička zadruga B U K V I C A

Autor: Dragana Dropulja, 29. 10. 2015.

Od prošloga utorka Učenička zadruga "Bukvica" službeno je započela sa svojim radom pod sloganom "Pune tačke bukovačke!"

Nakon što je Školski odbor donio Odluku o osnivanju učeničke zadruge u našoj školi 30. rujna 2015.,  Osnivačka skupština zadruge je na svojoj sjednici održanoj 27. listopada 2015. (utorak) proglasila osnutak Učeničke zadruge škole pod nazivom "Bukvica"

Skupštini su nazočili učenici, učitelji i djelatnici škole, roditelji učenika, načelnik Općine Nova Bukovica Željko Vencl, predsjednica Udruge žena "Bukovica u srcu" Slavica Čizmar, predsjednica KUD-a "Lipa" Tanja Fuljek s voditeljicom Slavicom Podolski, te predstavnice Vijeća roditelja Ivana Šimek Dolovski i Mihaela Lukaček.

Učiteljica Dragana Dropulja prezentirala je budući rad i aktivnosti zadruge, ciljeve i namjenu osnivanja zadruge kao i  voditelje sekcija.  Svaki je voditelj ukratko obrazložio buduće radne korake i aktivnosti u svojoj sekciji.

Zadruga će za sada djelovati u 6 sekcija

• Mladi kemičari, voditeljica Ksenija Vujić
  • Likovna-etno družina, voditeljica Lidija Medved
  • CvrčEKO družina, voditeljica Marina Kordi
  • Vez, voditeljica Dragana Dropulja
  • Novinari, voditeljica Božica Filipović Veg
  • Mladi vrtlari, voditelj Darko Samardžić

Ravnateljica Lareta Žubrinić predstavila je Statut, a pedagog Darko Samardžić Pravila učeničke zadruge koji je Skupština prihvatila.

U Zadružni odbor Skupština je imenovala sljedeće članove, Izvršni i nadzorni odbor:

1. Dragana Dropulja, učiteljica njemačkog jezika (predstavnica škole) - predsjednica Izvršnog odbora

2. Mihaela Lukaček, roditelj i stručni suradnik - dopredsjednica IO

3. Marija Majer, učiteljica prirode i  biologije (predstavnica škole)  - tajnica IO

4. Lucija Podolski, učenica 7. razreda (predstavnica učenika zadrugara)

5. Marijan Škrnički, učenik 8. razreda (predstavnik učenika zadrugara)

6. Slavica Čizmar, stručna suradnica - predsjednica Nadzornog odbora (predstavnica suosnivača)

7. Jadranka Juršik  (predstavnica lokalne samouprave), članica NO

8. Ivana Turkalj, kuharica škole, članica NO

Za voditelja ljetopisa i matične knjige izabrana je učiteljica Maja Kanđera, a za stručnog voditelja zadruge učiteljica Dragana Dropulja.

Na kraju Skupštine svi nazočni potpisali su pristupnicu dok je  načelnik Općine Željko Vencl pozdravio ideju o osnivanju ove zadruge te svim voditeljima sekcija, mladi zadrugarima, kao i predsjednici zadruge poželio uspješan rad i ponudio pomoć Općine u ostvarivanju nevednih aktivnosti.

Učeničku zadrugu "Bukvica" registrirat ćemo  i u Hrvatskoj udruzi učeničkih zadruga.

Priloženi dokumenti:
PPT_Ucenicka_zadruga_Bukvica.ppt (12.69 MB)

Učenička zadruga "Bukvica"

Školski odbor OŠ Vladimira Nazora Nova Bukovica

na 27. sjednici održanoj 30. rujna 2015. donio je

Odluku o osnivanju učeničke zadruge.
.....

Ime zadruge  B U K V I C A:

Značenje riječi bukva vezano je za upotrebu njene kore kao sredstva za pisanje, što se vidi u korijenima nekih jezika, poput njemačkog (Buch) i engleskog (book) ◦ BUKVICA: Prvi rukopisi bili su napisani na tankim pločicama bukovine.

◦ Plod bukve (jestiv i zdrav)

◦ Stablo mlade bukve

CILJ:

Cilj je Zadruge okupiti na dragovoljnoj osnovi što veći broj učenika i primjerenim metodičkim postupcima pod vodstvom učitelja mentora omogućiti im razvoj sklonosti, interesa i sposobnosti te stjecanje, produbljivanje i primjenu bioloških, tehničkih, gospodarskih, društvenih i srodnih znanja iz područja važnih za cjelokupan proizvodni proces od njegova planiranja do tržišnog i drugog vrednovanja rezultata rada.

U Zadruzi se posebno razvijaju i njeguju radne navike, radne vrijednosti i stvaralaštvo, stječu znanje i svijest o načinima i potrebi očuvanja prirode kao i njegovanja baštine i pučkog stvaralaštva, učenici profesionalno informiraju i usmjeravaju, te stvaraju preduvjeti za prijenos i praktičnu primjenu znanja u životu i lokalnoj sredini.

U našoj se učeničkoj zadruzi čuva identitet kulturnog nasljeđa, duh tradicije i kulturne baštine ovoga kraja. U  uskoj suradnji s udrugom žena „Bukovica u srcu“, pojedinim OPG-ima i roditeljima naših učenika, njegujemo etno i gastro baštinu svoga kraja, običaje vezane uz blagdane i svečanosti, kućne radinosti, stare zanate, vez. Tu su i ekološke aktivnosti za očuvanje okoliša i briga za okoliš, izrada suvenira i poticanje poduzetništva.

NAMJENA AKTIVNOSTI:

• Pobuditi i razviti svijest o nužnosti i vrijednosti rada za čovjekov život.
  • Razvijati i njegovati radne navike te odgovornost, inovativnost, samostalnost, poduzetnost i potrebu za suradnjom; omogućiti stjecanje, produbljivanje, proširivanje i primjenu znanja te razvoj sposobnosti bitnih za gospodarstvo i organizaciju rada.
  • Razvijati svijest o mogućnosti, dosezima i potrebi primjene suvremenih znanstvenih, tehničkih i tehnoloških dostignuća.
  • Pridonositi prijenosu znanja iz nastave u praktične djelatnosti Zadruge i, obrnuto, znanja iz rada u Zadruzi u nastavu.
  • Razvijati ljubav prema prirodi i vrijednostima koje je čovjek stvorio svojim radom te svijest o nužnosti očuvanja ravnoteže u prirodi, zaštite okoliša i njegovanja baštine; omogućiti najveći razvitak sposobnosti i ostvarenje osobnih interesa, a time i samopotvrđivanje te spoznaju vlastitih sklonosti i sposobnosti.