Hrvatska udruga učeničkih zadruga

"Bukvica" na Sajmu cvijeća

Autor: Dragana Dropulja, 29. 4. 2016.

I drugi puta sudionici smo Sajma cvijeća

Poznata talijanska poslovica nam govori kako „Jedan cvijet ne čini vijenac.“ A da je doista tako,  dokazali su članovi naše "Bukvice"   u subotu 23. travnja 2016. kada su sudjelovali na  Sajmu cvijeća u Slatini koji se održao u središnjem gradskom  parku. Marijan, Ana, Monika, Marta uz učiteljice Draganu i Mariju i ravnateljicu Laretu, predstavili su naše cvjetne sadnice.

Sve je bilo puno cvijeća i raznih proizvoda vezanih uz cvijeće. Na našem veselom i šarenom štandu postavili smo sobno cvijeće koje smo uzgajali tijekom godine (sanseverije, klorofite, žad i kalanhoe), ali i rukotvorine od reciklirane tkanine - prekrasne broševe i ogrlice.

Našu su školu predstavljali i "rascvjetani" učenici PŠ Miljevci koju su uz vodstvo svojih učiteljica Jasminke i Marine  zaradili veliki pljesak brojne publike igrokazom "Sajam cvijeća" koji je napisala učiteljica Jasminka Stošić.

Vrijeme nam je pogodovalo  pa nam je tako dolazilo mnogo ljudi i kupovalo  naše biljke koje smo  lijepo upakirali i svakom kupcu darovali i karticu s pozitivnom misli.

Monika Kojić, učenica 8.r.

Učenička zadruga "Bukvica"

Školski odbor OŠ Vladimira Nazora Nova Bukovica

na 27. sjednici održanoj 30. rujna 2015. donio je

Odluku o osnivanju učeničke zadruge.
.....

Ime zadruge  B U K V I C A:

Značenje riječi bukva vezano je za upotrebu njene kore kao sredstva za pisanje, što se vidi u korijenima nekih jezika, poput njemačkog (Buch) i engleskog (book) ◦ BUKVICA: Prvi rukopisi bili su napisani na tankim pločicama bukovine.

◦ Plod bukve (jestiv i zdrav)

◦ Stablo mlade bukve

CILJ:

Cilj je Zadruge okupiti na dragovoljnoj osnovi što veći broj učenika i primjerenim metodičkim postupcima pod vodstvom učitelja mentora omogućiti im razvoj sklonosti, interesa i sposobnosti te stjecanje, produbljivanje i primjenu bioloških, tehničkih, gospodarskih, društvenih i srodnih znanja iz područja važnih za cjelokupan proizvodni proces od njegova planiranja do tržišnog i drugog vrednovanja rezultata rada.

U Zadruzi se posebno razvijaju i njeguju radne navike, radne vrijednosti i stvaralaštvo, stječu znanje i svijest o načinima i potrebi očuvanja prirode kao i njegovanja baštine i pučkog stvaralaštva, učenici profesionalno informiraju i usmjeravaju, te stvaraju preduvjeti za prijenos i praktičnu primjenu znanja u životu i lokalnoj sredini.

U našoj se učeničkoj zadruzi čuva identitet kulturnog nasljeđa, duh tradicije i kulturne baštine ovoga kraja. U  uskoj suradnji s udrugom žena „Bukovica u srcu“, pojedinim OPG-ima i roditeljima naših učenika, njegujemo etno i gastro baštinu svoga kraja, običaje vezane uz blagdane i svečanosti, kućne radinosti, stare zanate, vez. Tu su i ekološke aktivnosti za očuvanje okoliša i briga za okoliš, izrada suvenira i poticanje poduzetništva.

NAMJENA AKTIVNOSTI:

• Pobuditi i razviti svijest o nužnosti i vrijednosti rada za čovjekov život.
  • Razvijati i njegovati radne navike te odgovornost, inovativnost, samostalnost, poduzetnost i potrebu za suradnjom; omogućiti stjecanje, produbljivanje, proširivanje i primjenu znanja te razvoj sposobnosti bitnih za gospodarstvo i organizaciju rada.
  • Razvijati svijest o mogućnosti, dosezima i potrebi primjene suvremenih znanstvenih, tehničkih i tehnoloških dostignuća.
  • Pridonositi prijenosu znanja iz nastave u praktične djelatnosti Zadruge i, obrnuto, znanja iz rada u Zadruzi u nastavu.
  • Razvijati ljubav prema prirodi i vrijednostima koje je čovjek stvorio svojim radom te svijest o nužnosti očuvanja ravnoteže u prirodi, zaštite okoliša i njegovanja baštine; omogućiti najveći razvitak sposobnosti i ostvarenje osobnih interesa, a time i samopotvrđivanje te spoznaju vlastitih sklonosti i sposobnosti.