Aktivnosti članova UZ Bukvica Likovno-etno radionice
Autor: Lidija Medved, 2. 4. 2017.
Mladi zadrugari Likovno-etno radionice rade u punoj brzini! Već su započeli s pripremama za Slatinski sajam cvijeća, a osim toga posvetili su i se uređenju Etno parka Nove Bukovice.
Budući da smo se i ove godine rado odazvali pozivu Grada Slatine za sudjelovanje na Sajmu cvijeća, već smo se počeli s pripremama i izradbom prodajnih artikala.
Učenici trećeg razreda matične škole, članovi UZ Bukvica u Likovno-etno radionici zaigrali su se cvjetnim motivima i tehnikom decoupagea napravili predivne nosače za kuhinjske krpe koje će svaka žena, majka, baka (kraljica?) vrlo rado imati u svojoj kuhinji. Za izredu ovoga ukrasnog, ali i uporabnog predmeta koristili smo salvete, čavliće, ljepilo, drvenu pločicu,kistove i čepove s limenke. Izrađivati ove nosače s motivom narcisa bilo je jako zabavno!
Svakako naiđite do našeg štanda u slatinskom parku 29. travnja.
Zbog Uskrsa i ukrasa, članovi radionice, željeli su razveseliti svoje sumještane i urediti Etno-park u središtu sela u veselo ruho. Na taj način željeli su svim ljudima dobre volje čestitati nadolazeći blagdan. Zahvaljujući vrijednim ručicama ovih trećaša i bukovački Etno park uređen je i ukrašen, spreman za dočekati Uskrs! Upravo je sada vrijeme da ga posjetite, ako već do sada niste!
Sadnice bijele romantične magnolije izrasle se za čas u dvorištu uz stare drvene kućice u kojima Udruga žena Bukovica u srcu čuva blago ovoga zavičaja.
Za izradu bijelog magnolijinog svijeta iskoristili smo malo konca i plastičnu bijelu vrećicu. Oblikovali smo cvijet i postavili ga na grančice.
Sretan Uskrs žele Vam učenici 3. razreda s učiteljicom Lidijom!
Školski odbor OŠ Vladimira Nazora Nova Bukovica
na 27. sjednici održanoj 30. rujna 2015. donio je
Odluku o osnivanju učeničke zadruge.
.....
Ime zadruge B U K V I C A:
Značenje riječi bukva vezano je za upotrebu njene kore kao sredstva za pisanje, što se vidi u korijenima nekih jezika, poput njemačkog (Buch) i engleskog (book) ◦ BUKVICA: Prvi rukopisi bili su napisani na tankim pločicama bukovine.
◦ Plod bukve (jestiv i zdrav)
◦ Stablo mlade bukve
CILJ:
Cilj je Zadruge okupiti na dragovoljnoj osnovi što veći broj učenika i primjerenim metodičkim postupcima pod vodstvom učitelja mentora omogućiti im razvoj sklonosti, interesa i sposobnosti te stjecanje, produbljivanje i primjenu bioloških, tehničkih, gospodarskih, društvenih i srodnih znanja iz područja važnih za cjelokupan proizvodni proces od njegova planiranja do tržišnog i drugog vrednovanja rezultata rada.
U Zadruzi se posebno razvijaju i njeguju radne navike, radne vrijednosti i stvaralaštvo, stječu znanje i svijest o načinima i potrebi očuvanja prirode kao i njegovanja baštine i pučkog stvaralaštva, učenici profesionalno informiraju i usmjeravaju, te stvaraju preduvjeti za prijenos i praktičnu primjenu znanja u životu i lokalnoj sredini.
U našoj se učeničkoj zadruzi čuva identitet kulturnog nasljeđa, duh tradicije i kulturne baštine ovoga kraja. U uskoj suradnji s udrugom žena „Bukovica u srcu“, pojedinim OPG-ima i roditeljima naših učenika, njegujemo etno i gastro baštinu svoga kraja, običaje vezane uz blagdane i svečanosti, kućne radinosti, stare zanate, vez. Tu su i ekološke aktivnosti za očuvanje okoliša i briga za okoliš, izrada suvenira i poticanje poduzetništva.
NAMJENA AKTIVNOSTI:
- Pobuditi i razviti svijest o nužnosti i vrijednosti rada za čovjekov život.
- Razvijati i njegovati radne navike te odgovornost, inovativnost, samostalnost, poduzetnost i potrebu za suradnjom; omogućiti stjecanje, produbljivanje, proširivanje i primjenu znanja te razvoj sposobnosti bitnih za gospodarstvo i organizaciju rada.
- Razvijati svijest o mogućnosti, dosezima i potrebi primjene suvremenih znanstvenih, tehničkih i tehnoloških dostignuća.
- Pridonositi prijenosu znanja iz nastave u praktične djelatnosti Zadruge i, obrnuto, znanja iz rada u Zadruzi u nastavu.
- Razvijati ljubav prema prirodi i vrijednostima koje je čovjek stvorio svojim radom te svijest o nužnosti očuvanja ravnoteže u prirodi, zaštite okoliša i njegovanja baštine; omogućiti najveći razvitak sposobnosti i ostvarenje osobnih interesa, a time i samopotvrđivanje te spoznaju vlastitih sklonosti i sposobnosti.