Od vrta do HRT-a!
Autor: Dorotea Dolovski, 29. 11. 2017.
Dana 24. studenoga 2017. naša je škola imala priliku i čast sudjelovati na snimanju svečanosti dodjele nagrada za najljepše školske vrtove i primiti Priznanje u ekološko-obrazovnom projektu Hrvatske radiotelevizije "Najljepši školski vrtovi". Više o svemu pročitajte u članku koji je napisala naša Dorotea iz 7. razreda.
Krenuli smo rano u jutro, svi spremni za Zagreb. Vožnja je bila zabavna, a s nas nekoliko učenika u pratnji su išli i učiteljica Lidija Medved, ravnateljica Lareta Žubrinić i zamjenik načelnika Tomislav Dereš.
studio Anton Marti
U 11 sati stigli smo u zgradu Hrvatske radiotelevizije gdje smo dobili priliku razgledati najzanimljivije dijelove zgrade i svih 7 studija uz stručno vodstvo gospođe Nade te ostale prostore gdje se snimaju televizijske i radijske emisije.
zeleni digitalni studio
Upoznali smo televizijske voditelje: Karmelu Vukov Colić, Zorana Vakulu, sportskog komentatora Dragu Ćosića, Davora Meštrovića i voditelja poznatog kviza “Potjera“ Tarika Filipovića kao i gospođicu Moranu.
Samo snimanje svečanosti dodjele nagrada bilo je najuzbudljivije. Naša škola nominirana je u kategoriji “Najljepša učionica na otvorenom“ i tako ponosno zauzela 3. mjesto u toj kategoriji, iako smo se na ovo natjecanje prijavili po prvi put, a prijavljeno je bilo više od 100 škola i dječjih vrtića!
Bili smo jako sretni kada smo dobili priznanje koje nam je uručila ministrica znanosti i obrazovanja Blaženka Divjak!
Dobili smo puno ideja kako ćemo još ljepše urediti školski vrt. Nadamo se da ćemo do sljedeće godine biti još bolji i postići još bolji uspjeh, makar, mora se priznati, ni ove godine nismo bili loši! Na kraju svečanosti, iskoristili smo priliku i fotografirali se s glavnom i odgovornom osobom za ovo natjecanje voditeljicom projekta gospođom Đurđicom Čočić.
Nakon proglašenja svi zajedno išli smo ručati. Nakon ručka, i sretni, motivirani i zadovoljni postignutim uspjehom krenuli smo kući.
Proglašenje i cijelu emisiju pod nazivom “Najljepši školski vrtovi“ možete gledati na HRT-u 4 u nedjelju 3. 12. 2017. s početkom u 10:00 sati.
Školski odbor OŠ Vladimira Nazora Nova Bukovica
na 27. sjednici održanoj 30. rujna 2015. donio je
Odluku o osnivanju učeničke zadruge.
.....
Ime zadruge B U K V I C A:
Značenje riječi bukva vezano je za upotrebu njene kore kao sredstva za pisanje, što se vidi u korijenima nekih jezika, poput njemačkog (Buch) i engleskog (book) ◦ BUKVICA: Prvi rukopisi bili su napisani na tankim pločicama bukovine.
◦ Plod bukve (jestiv i zdrav)
◦ Stablo mlade bukve
CILJ:
Cilj je Zadruge okupiti na dragovoljnoj osnovi što veći broj učenika i primjerenim metodičkim postupcima pod vodstvom učitelja mentora omogućiti im razvoj sklonosti, interesa i sposobnosti te stjecanje, produbljivanje i primjenu bioloških, tehničkih, gospodarskih, društvenih i srodnih znanja iz područja važnih za cjelokupan proizvodni proces od njegova planiranja do tržišnog i drugog vrednovanja rezultata rada.
U Zadruzi se posebno razvijaju i njeguju radne navike, radne vrijednosti i stvaralaštvo, stječu znanje i svijest o načinima i potrebi očuvanja prirode kao i njegovanja baštine i pučkog stvaralaštva, učenici profesionalno informiraju i usmjeravaju, te stvaraju preduvjeti za prijenos i praktičnu primjenu znanja u životu i lokalnoj sredini.
U našoj se učeničkoj zadruzi čuva identitet kulturnog nasljeđa, duh tradicije i kulturne baštine ovoga kraja. U uskoj suradnji s udrugom žena „Bukovica u srcu“, pojedinim OPG-ima i roditeljima naših učenika, njegujemo etno i gastro baštinu svoga kraja, običaje vezane uz blagdane i svečanosti, kućne radinosti, stare zanate, vez. Tu su i ekološke aktivnosti za očuvanje okoliša i briga za okoliš, izrada suvenira i poticanje poduzetništva.
NAMJENA AKTIVNOSTI:
- Pobuditi i razviti svijest o nužnosti i vrijednosti rada za čovjekov život.
- Razvijati i njegovati radne navike te odgovornost, inovativnost, samostalnost, poduzetnost i potrebu za suradnjom; omogućiti stjecanje, produbljivanje, proširivanje i primjenu znanja te razvoj sposobnosti bitnih za gospodarstvo i organizaciju rada.
- Razvijati svijest o mogućnosti, dosezima i potrebi primjene suvremenih znanstvenih, tehničkih i tehnoloških dostignuća.
- Pridonositi prijenosu znanja iz nastave u praktične djelatnosti Zadruge i, obrnuto, znanja iz rada u Zadruzi u nastavu.
- Razvijati ljubav prema prirodi i vrijednostima koje je čovjek stvorio svojim radom te svijest o nužnosti očuvanja ravnoteže u prirodi, zaštite okoliša i njegovanja baštine; omogućiti najveći razvitak sposobnosti i ostvarenje osobnih interesa, a time i samopotvrđivanje te spoznaju vlastitih sklonosti i sposobnosti.