Seoska žena - divljenja i poštovanja vrijedna!
Autor: Lidija Medved, 15. 10. 2018.
Povodom Međunarodnog dana seoske žene koji se u svijetu obilježava 15. listopada, učenici 1. razreda integriranim nastavnim danom na izvanučioničnoj nastavi posjetili su obiteljsko gospodarstvo Žiga (obitelj našeg učenika Marka).
Cilj nam je i ove godine na simboličan način ukazati na značaj seoske žene i njen veliki doprinos društvu. Iako one širom svijeta imaju važnu ulogu u razvoju seoskih područja, poljoprivrednoj proizvodnji te opstanku svojih porodica, njihova uloga nije dovoljno promovirana, a posao koji svakodnevno obavljaju nije dovoljno cijenjen.
Majka našeg učenika Marka, Marinela, rado nas je primila u svoje domaćinstvo i upoznala s brojnim poslovima jedne seoske žene. Osim brige o brojnoj obitelji, svakodnevnih kućanskih poslova, uzgoja organske hrane i izradi mliječnih proizvoda ima velik broj životinja koji iziskuju svakodnevnu pažnju.
Učenici su s veseljem obilazili životinje, a neke su čak i mazili. Na gospodarstvu su vidjeli krave, telce, bikove, prasce, krmače, nerasta, ovce, koze, pure, kokoši i piliće. Učenici su vrlo rado kupili kukuruz, valjali se po slami i skakali po balama sijena. Na kraju smo se lijepo počastili mlijekom, sirom i palačinkama koje su djeca slasno jela poslije brojnih aktivnosti i boravka na svježem zraku.
Pomalo umorni, zahvalili smo na gostoprimstvu i nastavili sa svojim aktivnostima. Na dječjem igralištu u ulici Zrinskih Frankopana održali smo sat TZK. Nastavili smo pješačenjem do našeg predivnog etno parka u središtu sela. Ondje smo održali sat hrvatskog jezika opisujući sve što smo danas vidjeli i radili. Na satu likovne kulture crtali smo domaće životinje koje smo vidjeli u obitelji Žiga.
Danas smo puno hodali i na taj način dali svoj doprinos Svjetskom danu pješačenja te tako naučili da je takav način kretanja najjednostavniji i najsvrsishodniji oblik očuvanja i unapređivanja zdravlja.
Ovom prigodom spojili smo pješačenje, boravak na svježem zraku, konzumiranje zdrave hrane i na taj način ukazali na zdrav stil života, a primjerom iz prakse ukazali smo na značaj i na ulogu naših seoskih žena u obitelji i društvu. Svima njima želimo sretan i uspješan život i rad!
Školski odbor OŠ Vladimira Nazora Nova Bukovica
na 27. sjednici održanoj 30. rujna 2015. donio je
Odluku o osnivanju učeničke zadruge.
.....
Ime zadruge B U K V I C A:
Značenje riječi bukva vezano je za upotrebu njene kore kao sredstva za pisanje, što se vidi u korijenima nekih jezika, poput njemačkog (Buch) i engleskog (book) ◦ BUKVICA: Prvi rukopisi bili su napisani na tankim pločicama bukovine.
◦ Plod bukve (jestiv i zdrav)
◦ Stablo mlade bukve
CILJ:
Cilj je Zadruge okupiti na dragovoljnoj osnovi što veći broj učenika i primjerenim metodičkim postupcima pod vodstvom učitelja mentora omogućiti im razvoj sklonosti, interesa i sposobnosti te stjecanje, produbljivanje i primjenu bioloških, tehničkih, gospodarskih, društvenih i srodnih znanja iz područja važnih za cjelokupan proizvodni proces od njegova planiranja do tržišnog i drugog vrednovanja rezultata rada.
U Zadruzi se posebno razvijaju i njeguju radne navike, radne vrijednosti i stvaralaštvo, stječu znanje i svijest o načinima i potrebi očuvanja prirode kao i njegovanja baštine i pučkog stvaralaštva, učenici profesionalno informiraju i usmjeravaju, te stvaraju preduvjeti za prijenos i praktičnu primjenu znanja u životu i lokalnoj sredini.
U našoj se učeničkoj zadruzi čuva identitet kulturnog nasljeđa, duh tradicije i kulturne baštine ovoga kraja. U uskoj suradnji s udrugom žena „Bukovica u srcu“, pojedinim OPG-ima i roditeljima naših učenika, njegujemo etno i gastro baštinu svoga kraja, običaje vezane uz blagdane i svečanosti, kućne radinosti, stare zanate, vez. Tu su i ekološke aktivnosti za očuvanje okoliša i briga za okoliš, izrada suvenira i poticanje poduzetništva.
NAMJENA AKTIVNOSTI:
- Pobuditi i razviti svijest o nužnosti i vrijednosti rada za čovjekov život.
- Razvijati i njegovati radne navike te odgovornost, inovativnost, samostalnost, poduzetnost i potrebu za suradnjom; omogućiti stjecanje, produbljivanje, proširivanje i primjenu znanja te razvoj sposobnosti bitnih za gospodarstvo i organizaciju rada.
- Razvijati svijest o mogućnosti, dosezima i potrebi primjene suvremenih znanstvenih, tehničkih i tehnoloških dostignuća.
- Pridonositi prijenosu znanja iz nastave u praktične djelatnosti Zadruge i, obrnuto, znanja iz rada u Zadruzi u nastavu.
- Razvijati ljubav prema prirodi i vrijednostima koje je čovjek stvorio svojim radom te svijest o nužnosti očuvanja ravnoteže u prirodi, zaštite okoliša i njegovanja baštine; omogućiti najveći razvitak sposobnosti i ostvarenje osobnih interesa, a time i samopotvrđivanje te spoznaju vlastitih sklonosti i sposobnosti.