Miljevački Dan jabuka u znaku eTwinninga
Autor: Nadin Cuca, 22. 10. 2018.
Učenici i učenice PŠ Miljevci krenuli su u realizaciju eTwinning projekta Dan jabuka u koji su ih uključile njihove učiteljice Marina i Nadin.
Učenici INA eTwinning Cvrčci i CvrčEKO kao uvod u projekt pili su smoothie od jabuka i banana. Svi smo se okrijepili vitaminima i skupili snagu za daljnje aktivnosti.
Vrijedni četvrtaši s lakoćom su naučili pjesmicu o jabuci na engleskom jeziku. Učenici 1.razreda ukrasili su stihove pjesmice.
CvrčEKOvci i eTwinning Cvrčci zajedničkim su snagama izradili likovne radove pod nazivom „Jabuka poručuje…“ sa savjetima kako biti dobar učenik i što bolji prijatelj.
Učiteljica Marina upoznala je učenike s raznim izrekama o jabuci te smo porazgovarali o njihovim značenjima. Treći razred se upoznao s pričom Tri jabuke i utvrdio da nema najljepše i najzdravije jabuke jer sve su one zdrave!
Za kraj smo izradili mali pano s pjesmicom i razrednim jabučicama te ponovili znanje o jabukama. Utvrdili smo da su zdrave i da ih volimo u svim bojama iako zasad među učenicima prevladava ljubav prema onim najrumenijima.
I zapamtite : Jedna jabuka na dan tjera doktora iz kuće van! Zato jedite jabuke da uvijek budete zdravi i rumeni kao one!
Školski odbor OŠ Vladimira Nazora Nova Bukovica
na 27. sjednici održanoj 30. rujna 2015. donio je
Odluku o osnivanju učeničke zadruge.
.....
Ime zadruge B U K V I C A:
Značenje riječi bukva vezano je za upotrebu njene kore kao sredstva za pisanje, što se vidi u korijenima nekih jezika, poput njemačkog (Buch) i engleskog (book) ◦ BUKVICA: Prvi rukopisi bili su napisani na tankim pločicama bukovine.
◦ Plod bukve (jestiv i zdrav)
◦ Stablo mlade bukve
CILJ:
Cilj je Zadruge okupiti na dragovoljnoj osnovi što veći broj učenika i primjerenim metodičkim postupcima pod vodstvom učitelja mentora omogućiti im razvoj sklonosti, interesa i sposobnosti te stjecanje, produbljivanje i primjenu bioloških, tehničkih, gospodarskih, društvenih i srodnih znanja iz područja važnih za cjelokupan proizvodni proces od njegova planiranja do tržišnog i drugog vrednovanja rezultata rada.
U Zadruzi se posebno razvijaju i njeguju radne navike, radne vrijednosti i stvaralaštvo, stječu znanje i svijest o načinima i potrebi očuvanja prirode kao i njegovanja baštine i pučkog stvaralaštva, učenici profesionalno informiraju i usmjeravaju, te stvaraju preduvjeti za prijenos i praktičnu primjenu znanja u životu i lokalnoj sredini.
U našoj se učeničkoj zadruzi čuva identitet kulturnog nasljeđa, duh tradicije i kulturne baštine ovoga kraja. U uskoj suradnji s udrugom žena „Bukovica u srcu“, pojedinim OPG-ima i roditeljima naših učenika, njegujemo etno i gastro baštinu svoga kraja, običaje vezane uz blagdane i svečanosti, kućne radinosti, stare zanate, vez. Tu su i ekološke aktivnosti za očuvanje okoliša i briga za okoliš, izrada suvenira i poticanje poduzetništva.
NAMJENA AKTIVNOSTI:
- Pobuditi i razviti svijest o nužnosti i vrijednosti rada za čovjekov život.
- Razvijati i njegovati radne navike te odgovornost, inovativnost, samostalnost, poduzetnost i potrebu za suradnjom; omogućiti stjecanje, produbljivanje, proširivanje i primjenu znanja te razvoj sposobnosti bitnih za gospodarstvo i organizaciju rada.
- Razvijati svijest o mogućnosti, dosezima i potrebi primjene suvremenih znanstvenih, tehničkih i tehnoloških dostignuća.
- Pridonositi prijenosu znanja iz nastave u praktične djelatnosti Zadruge i, obrnuto, znanja iz rada u Zadruzi u nastavu.
- Razvijati ljubav prema prirodi i vrijednostima koje je čovjek stvorio svojim radom te svijest o nužnosti očuvanja ravnoteže u prirodi, zaštite okoliša i njegovanja baštine; omogućiti najveći razvitak sposobnosti i ostvarenje osobnih interesa, a time i samopotvrđivanje te spoznaju vlastitih sklonosti i sposobnosti.