Zajedno u akciji "Proslavimo Božić zajedno"
Autor: Lareta Žubrinić, 4. 1. 2019.
Stare i bolesne mještane Nove Bukovice obilazimo već 8. godinu okupljeni u akciji međugeneracijske solidarnosti koju nazivamo "Proslavimo Božić zajedno". Za nju su svake godine zaduženi učenici 5. razreda, njihovi razrednici i roditelji.
I ove je godine bilo tako. Učenici 5. razreda sa svojim su razrednikom Vladimirom Bićanićem i ravnateljicom škole dogovorili najvažnije detalje, a zajedno s vjeroučiteljem Đorom Đorđevićem, voditeljem Mladih volontera, prikupili su namirnice i kolače za svoje domaćine.
Zahvaljujući roditeljima, a kao i uvijek prvenstveno mamama koje su ispekle fine kolače i slastice, i tati Božidaru Mandiću koji je dodao i higijenske potrepštine, grah i voće, petaši su s posebnom pažnjom zapakirali nekoliko paketa, a svatko je uz paket stavio i čestitku koju je sam izradio.
Iako je zadnji dan nastave u prvome polugodištu bio hladan dan, učenicima nije bilo nimalo teško malo protegnuti noge i podružiti se s novim/starim prijateljima. Posjetili su 6 kućanstava i darivali svoje sumještane: djeda Ljubinka i Tomu, bake Katu, Branku, Rezu i Anu.
Jednu je grupu učenika u kojoj su bili Mihael, Leo, Kristijan i Marija vodio vjeroučitelj te su kod djeda Ljubinka saznali kako on ima razrednu fotografiju iz 1937. godine kada je bio prvašić! S obzirom na to da je naših petaša u razredu tek 8, bilo je doista iznenađujuće vidjeti koliko je učenika na fotografiji te daleke 1937.
U drugoj su grupi bili su Nikola, Petar i Kristijan B., a vodila ih je ravnateljica. Oni su posjetili i baku Rezu Čavar koja ima 85 godina.
Njezina je malena bijela kuća na kraju sokaka bez ceste, a do nje nas je doveo Nikola koji nekada baki očisti stazu od snijega ili donese drva. Vrlo draga i razgovorljiva baka Reza s veseljem nas je primila u svoj lijepi dom. Imala nam je puno toga za reći o svojoj obitelji koju jako voli. Saznali smo da je nekoć živjela u Zenici, a da joj je suprug prodavao knjige.
Ostavili smo joj kolače, jabuke i ostale darove, a ona je svojim gostima i svima u školi zahvalila na dolasku, na poklonima te zaželjela puno zdravlja i sreće.
Nakon što su obišli svoje domaćine, učenici su obišli djelatnike Općine Nova Bukovica i župnika Marija Matijevića te im prenijeli božićne i novogodišnje čestitke svih učenika i djelatnika škole.
Školski odbor OŠ Vladimira Nazora Nova Bukovica
na 27. sjednici održanoj 30. rujna 2015. donio je
Odluku o osnivanju učeničke zadruge.
.....
Ime zadruge B U K V I C A:
Značenje riječi bukva vezano je za upotrebu njene kore kao sredstva za pisanje, što se vidi u korijenima nekih jezika, poput njemačkog (Buch) i engleskog (book) ◦ BUKVICA: Prvi rukopisi bili su napisani na tankim pločicama bukovine.
◦ Plod bukve (jestiv i zdrav)
◦ Stablo mlade bukve
CILJ:
Cilj je Zadruge okupiti na dragovoljnoj osnovi što veći broj učenika i primjerenim metodičkim postupcima pod vodstvom učitelja mentora omogućiti im razvoj sklonosti, interesa i sposobnosti te stjecanje, produbljivanje i primjenu bioloških, tehničkih, gospodarskih, društvenih i srodnih znanja iz područja važnih za cjelokupan proizvodni proces od njegova planiranja do tržišnog i drugog vrednovanja rezultata rada.
U Zadruzi se posebno razvijaju i njeguju radne navike, radne vrijednosti i stvaralaštvo, stječu znanje i svijest o načinima i potrebi očuvanja prirode kao i njegovanja baštine i pučkog stvaralaštva, učenici profesionalno informiraju i usmjeravaju, te stvaraju preduvjeti za prijenos i praktičnu primjenu znanja u životu i lokalnoj sredini.
U našoj se učeničkoj zadruzi čuva identitet kulturnog nasljeđa, duh tradicije i kulturne baštine ovoga kraja. U uskoj suradnji s udrugom žena „Bukovica u srcu“, pojedinim OPG-ima i roditeljima naših učenika, njegujemo etno i gastro baštinu svoga kraja, običaje vezane uz blagdane i svečanosti, kućne radinosti, stare zanate, vez. Tu su i ekološke aktivnosti za očuvanje okoliša i briga za okoliš, izrada suvenira i poticanje poduzetništva.
NAMJENA AKTIVNOSTI:
- Pobuditi i razviti svijest o nužnosti i vrijednosti rada za čovjekov život.
- Razvijati i njegovati radne navike te odgovornost, inovativnost, samostalnost, poduzetnost i potrebu za suradnjom; omogućiti stjecanje, produbljivanje, proširivanje i primjenu znanja te razvoj sposobnosti bitnih za gospodarstvo i organizaciju rada.
- Razvijati svijest o mogućnosti, dosezima i potrebi primjene suvremenih znanstvenih, tehničkih i tehnoloških dostignuća.
- Pridonositi prijenosu znanja iz nastave u praktične djelatnosti Zadruge i, obrnuto, znanja iz rada u Zadruzi u nastavu.
- Razvijati ljubav prema prirodi i vrijednostima koje je čovjek stvorio svojim radom te svijest o nužnosti očuvanja ravnoteže u prirodi, zaštite okoliša i njegovanja baštine; omogućiti najveći razvitak sposobnosti i ostvarenje osobnih interesa, a time i samopotvrđivanje te spoznaju vlastitih sklonosti i sposobnosti.