Miljevački dani kukuruza
Autor: Dominik Rajačić, 26. 9. 2019.
Učenici Područne škole Miljevci sudjelovali su na 12. Miljevačkim danima kukuruza, manifestaciji kojom miljevački Slovaci prikazuju svoju bogatu kulturu i običaje.
Prije više od 180 godina Slovaci su došli u Miljevce, našli su ovdje svoj dom i sa sobom donijeli svoje običaje, pjesmu i ples. Učenici područne miljevačke škole, potomci tih vrijednih Slovaka, zato i uče slovački jezik i kulturu po modelu C, u mlađoj i starijoj dobnoj skupini.
Nastup naših učenika na Miljevačkim danima kukuruza bio je prekrasan!
Uz voditeljicu dječje skupine Željke Kraljik:
Foto: Željko Felbar
Foto: Željko Felbar
Uz učiteljice Jasminku Stošić i Marinu Kordi:
foto: Željko Felbar
Ove godine učenici su se posebno radovali dolasku dragih gostiju iz prijateljskog slovačkog grada Oščadnica, a s njima je došla i ravnateljica Zakladne škole Oščadnica - Ustredie Veronika Mačuhova koja im je donijela puno lijepih i slatkih poklona noseći pozdrave učenika i učitelja prijateljske škole!
Puno im hvala na tome! Dakujem veľmi pekne!
Naši su se gosti lijepo zabavili i družili na nizu aktivnosti koje su pripremili miljevački članovi Matice slovačke te su naučili mnoge zanimljivosti vezane uz diljem Slavonije poznate "Miljevačke dane kukuruza’". Naši su im učenici dobrodošlicu poželjeli na svoj kreativan način.
Školski odbor OŠ Vladimira Nazora Nova Bukovica
na 27. sjednici održanoj 30. rujna 2015. donio je
Odluku o osnivanju učeničke zadruge.
.....
Ime zadruge B U K V I C A:
Značenje riječi bukva vezano je za upotrebu njene kore kao sredstva za pisanje, što se vidi u korijenima nekih jezika, poput njemačkog (Buch) i engleskog (book) ◦ BUKVICA: Prvi rukopisi bili su napisani na tankim pločicama bukovine.
◦ Plod bukve (jestiv i zdrav)
◦ Stablo mlade bukve
CILJ:
Cilj je Zadruge okupiti na dragovoljnoj osnovi što veći broj učenika i primjerenim metodičkim postupcima pod vodstvom učitelja mentora omogućiti im razvoj sklonosti, interesa i sposobnosti te stjecanje, produbljivanje i primjenu bioloških, tehničkih, gospodarskih, društvenih i srodnih znanja iz područja važnih za cjelokupan proizvodni proces od njegova planiranja do tržišnog i drugog vrednovanja rezultata rada.
U Zadruzi se posebno razvijaju i njeguju radne navike, radne vrijednosti i stvaralaštvo, stječu znanje i svijest o načinima i potrebi očuvanja prirode kao i njegovanja baštine i pučkog stvaralaštva, učenici profesionalno informiraju i usmjeravaju, te stvaraju preduvjeti za prijenos i praktičnu primjenu znanja u životu i lokalnoj sredini.
U našoj se učeničkoj zadruzi čuva identitet kulturnog nasljeđa, duh tradicije i kulturne baštine ovoga kraja. U uskoj suradnji s udrugom žena „Bukovica u srcu“, pojedinim OPG-ima i roditeljima naših učenika, njegujemo etno i gastro baštinu svoga kraja, običaje vezane uz blagdane i svečanosti, kućne radinosti, stare zanate, vez. Tu su i ekološke aktivnosti za očuvanje okoliša i briga za okoliš, izrada suvenira i poticanje poduzetništva.
NAMJENA AKTIVNOSTI:
- Pobuditi i razviti svijest o nužnosti i vrijednosti rada za čovjekov život.
- Razvijati i njegovati radne navike te odgovornost, inovativnost, samostalnost, poduzetnost i potrebu za suradnjom; omogućiti stjecanje, produbljivanje, proširivanje i primjenu znanja te razvoj sposobnosti bitnih za gospodarstvo i organizaciju rada.
- Razvijati svijest o mogućnosti, dosezima i potrebi primjene suvremenih znanstvenih, tehničkih i tehnoloških dostignuća.
- Pridonositi prijenosu znanja iz nastave u praktične djelatnosti Zadruge i, obrnuto, znanja iz rada u Zadruzi u nastavu.
- Razvijati ljubav prema prirodi i vrijednostima koje je čovjek stvorio svojim radom te svijest o nužnosti očuvanja ravnoteže u prirodi, zaštite okoliša i njegovanja baštine; omogućiti najveći razvitak sposobnosti i ostvarenje osobnih interesa, a time i samopotvrđivanje te spoznaju vlastitih sklonosti i sposobnosti.